Sobota18. máj 2024, meniny má Viola, zajtra Gertrúda

Odborníci testovali kvalitu olivových olejov: Pozrite sa, ktoré pohoreli!

Ilustračné foto Zobraziť galériu (7)
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock.com)

Česká potravinárska inšpekcia sa pred Vianocami zamerala na falšovanie extra panenských olejov. Ukázalo sa, že niektoré z produktov na trhu nespĺňajú kvalitatívne normy. Etiketa šiestich z dvadsiatich kontrolovaných vzoriek spotrebiteľov zavádzala.

Kontrola olivových olejov na českom trhu prebehla pod záštitou Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie (SZPI). Predmetom kontroly bolo dodržiavanie fyzikálnych, chemických a senzorických parametrov stanovených pre extra panenské olivové oleje.

Čítajte viac: Experti analyzovali zloženie medu z celého sveta: Výsledok testu potvrdil najväčšie obavy

Inšpekcia skontrolovala 20 vzoriek extra panenských olivových olejov pochádzajúcich z rôznych krajín, ktoré boli dodané na český trh. „Analýzy vykonané v akreditovaných laboratóriách SZPI a tiež v slovinskom laboratóriu Laboratory of Olive Oil Tasting potvrdili, že u šiestich vzoriek nešlo o ,extra panenskýʻ olej, ako výrobcovia uviedli na obale, ale o kvalitatívne nižšiu triedu olejov. Tuzemskí spotrebitelia tak boli klamaní nepravdivou deklaráciou na etikete,“ uvádza SZPI na svojej stránke a s fotodokumentáciou niektorých kontrolovaných produktov. „V piatich prípadoch išlo o oleje európskeho pôvodu, v jednom prípade o olej z Tunisu,“ doplnili.

Zdroj: SZPI
Zobraziť galériu (7)
Zdroj: SZPI  (Zdroj: SZPI)

Ako inšpektori dodali, do Českej republiky sa dovážajú aj oleje, ktoré svojimi charakteristickými vlastnosťami často nezodpovedajú deklarovanej kategórii. Hoci spotrebiteľov upokojili, že tohtoročné výsledky sú priaznivejšie ako tie z minulých rokov, dodali, že ich nemožno považovať za uspokojivé a v kontrolách budú pokračovať aj naďalej. Nevyhovujúce šarže nariadila SZPI predajcom stiahnuť z trhu a s kontrolovanými osobami začne správne konanie o uložení pokuty.

Zdroj: SZPI
Zobraziť galériu (7)
Zdroj: SZPI  (Zdroj: SZPI)

Viac o téme: InšpekciaOlivový olejKontrola
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9