Dôvod, prečo sa vykašľať na sladené nápoje: Toto vám hrozí

Pozor, sladené nápoje zvyšujú riziko močových kameňov.
2013-06-28 16:00:00

Pravidelný pitný režim je nad všetku pochybnosť dôležitou súčasťou správneho životného štýlu. V lete ešte viac. Hydratácia prospieva nielen pokožke a kráse, ale najmä nášmu zdraviu. Je známe, že jedným z kľúčových opatrení pre zníženie rizika močových kameňov je dostatočný pitný režim. Ale nielen to. Dôležité je aj to, čo pijeme.

V novej štúdii, ktorej výsledky boli publikované 15. mája 2013 v časopise Clinical Journal of the American Society of Nephrology, osem rokov sledovali 194-tisíc ľudí. Zisťovali informácie o ich životnom štýle, ochoreniach, liečbe, stravovaní a pitnom režime.

Zvyšuje riziko močových kameňov

Okrem iného zistili zaujímavú skutočnosť: tí, ktorí konzumovali denne jednu alebo dve porcie sladených nápojov, mali o 23 % vyššie riziko močových kameňov ako tí, ktorí ich nekonzumovali vôbec. Toto platilo nielen pre klasické nealko nápoje, ale aj pre ovocné džúsy, s výnimkou pomarančov. Vo viacerých štúdiách sa ukázalo, že v prevencii močových kameňov môžu pomôcť čaje, káva a pomarančový džús.

Dajte prednosť čistej vode

Stále však platí: najbezpečnejšia je čistá voda. Takže nezabudnite každý deň vypiť 6 – 8 pohárov vody a na každý kilogram, ktorí stratíte potením pri športe alebo z tepla, vypite ešte extra 4 poháre vody.

2013-06-28 16:00:00  |  Foto: Photl.com  |  Zdroj: Dr. Igor Bukovský, Ambulancia klinickej výživy

Ďalšie články

Feminity.sk

Novinky

Gurman.sk

Špuntík

Diskusia