Škodí potláčanie emócií zdraviu? Odhaľte skutočnú pravdu

Nie je pravda, že potláčanie emócií škodí zdraviu, skôr je to intenzívny hnev.
2013-06-07 15:30:00

Veľmi dlho nám hovorili, že potláčanie emócií škodí zdraviu, že negatívne emócie treba naplno prejaviť a tým dôjde k úľave a katarzii. Nedávna štúdia však ukázala, ako to vlastne je: čím silnejší hnev človek prejavil, tým vyššie bolo riziko infarktu myokardu.

Štúdia, ktorá bola realizovaná na Harvard Medical School v Bostone a jej výsledky boli publikované 2. mája 2013 v časopise The American Journal of Cardiology, sa zúčastnilo 3 886 pacientov, ktorí boli sledovaní v období rokov 1989 až 1996. Z tejto skupiny asi 1 484 pacientov zaznamenalo výbuchy hnevu posledný rok pred infarktom a 110 z nich malo záchvat hnevu v priebehu dvoch hodín tesne pred infarktom.

Čím je hnev silnejší, tým je vyššie riziko infarktu

Pacienti poskytli informácie o svojom stravovaní, fyzickej aktivite, užívaní liekov a tiež o výskyte hnevu počas posledného roka pred infarktom. Intenzitu hnevu určovali podľa sedembodovej škály. Analýza súvislosti intenzity hnevu a pravdepodobnosti výskytu infarktu potvrdila, že čím sú prejavy hnevu intenzívnejšie, tým je riziko infarktu myokardu vyššie. Mierne prejavy hnevu zvyšovali riziko infarktu asi dvojnásobne, kým veľmi intenzívne prejavy asi štvornásobne. Najčastejšími príčinami hnevu boli vzťahové a pracovné problémy.

Ako sa zvyšuje riziko infarktu?

Súvislosť hnevu a rizika infarktu má aj svoje fyziologické vysvetlenie: pri hneve sa v tele spustí reakcia „útok alebo útek“, vyplaví sa z drene nadobličky veľa katecholamínov (adrenalín, noradrenalín), zvýši sa krvný tlak a pulz, zúžia sa cievy a krvné doštičky majú zvýšenú tendenciu sa zrážať. Takto sa už aterosklerotická koronárna cieva môže uzavrieť, vznikne nedokrvenie určitej časti srdca (ischémia) a bez včasného zásahu aj infarkt myokardu.

V štúdii sa okrem iného ukázala zaujímavá vec: pacienti, ktorí užívali betablokátory na zníženie tlaku (lieky, ktoré blokujú receptory pre katecholamíny) mali po záchvate hnevu nižšie riziko infarktu. Tento nález autori štúdie odkazujú lekárom, ktorí zvažujú, akú antihypertenznú liečbu zvoliť u svojich pacientov, aby práve u takých, ktorí majú sklony k hnevu alebo úzkosti, dali prednosť tejto skupine antihypertenzív pred ACE-inhibítormi.

Rada AKV:

  • Stresu sa nedá vyhnúť, ale môžete sa naučiť, ako ho lepšie zvládať (fyzická aktivita, meditácia, relaxačné cvičenia a pod.).
  • Pokiaľ si s Vaším hnevom neviete rady a okolie Vám pripomína, že ho prejavujete veľmi často, neváhajte a vyhľadajte odbornú pomoc (psychológ, psychiater).
2013-06-07 15:30:00  |  Foto: Photl.com  |  Zdroj: Dr. Igor Bukovský, Ambulancia klinickej výživy

Ďalšie články

Feminity.sk

Novinky

Gurman.sk

Špuntík

Diskusia