Laparoskopia: Všetko čo by ste o nej mali vedieť

23.05.2013

Laparoskopia je miniinvazívne vyšetrenie, ktoré sa využíva pri diagnostike príčin bolesti v brušnej dutine, neplodnosti alebo bolestí v panvovej oblasti, či priechodnosti vajíčkovodov. Na laparoskopiu vás odporučí gynekológ, chirurg alebo lekár z centra asistovanej reprodukcie.

O aké vyšetrenie ide?

Diagnostická metóda - laparoskopia je operačný zákrok, ktorý vykonáva lekár - chirurg, ako metódu na zistenie príčiny vašich problémov a na diagnostiku ochorení v brušnej a panvovej dutine. 

Laparoskopia sa stala v posledných rokoch bežnou diagnostickou a liečebnou metódou. Dôvodov je hneď niekoľko:

 • Lepší výsledný kozmetický efekt - nezostávajú prakticky žiadne jazvy.
 • Na rozdiel od klasickej operácie sa rany rýchlo hoja.
 • Pacientovi sa skráti pobyt v nemocnici a zníži sa aj riziko možných komplikácií.

Ide o modernú operačnú metódu, ktorá má už aj v gynekológii svoje dôležité miesto. Diagnostická laparoskopia umožňuje lekárom priamy pohľad do brušnej dutiny a diagnostikovať tak príčiny zdravotných ťažkostí pacientky.

Rozhodnutie o laparoskopii ako o vhodnej diagnostickej alebo terapeutickej metóde vykoná lekár so špecializáciou chirurgia alebo gynekológia.

Čo sa prostredníctvom nej vyšetruje?

Laparoskopia umožňuje:

- Diagnostikovať zápal ženských orgánov.

- Vyšetriť príčinu sterility.

- Vyšetriť podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo.

- Vyšetriť prítomnosť zrastov.

- Vyšetriť bolesti v panve z neznámej príčiny.

- Vyšetriť podozrenie na nádor v brušnej dutine.

Najbežnejšie liečebné laparoskopické operácie

 • Operácie žlčníka, žalúdka.
 • Brušný pruh.
 • Operácia červovitého prívesku slepého čreva a veľké spektrum gynekologických zákrokov (vaječníky, cysty).

Diagnostika laparoskopiou sa najčastejšie robí pri :

 • Bolestiach brucha nejasného pôvodu.
 • Na odlíšenie zápalu v gynekologických orgánoch a iné.

Aká je príprava?

Laparoskopickej operácii predchádza predoperačná príprava. Pacient nesmie 6 hodín pred operáciou jesť ani piť. Je potrebné prísť nalačno a od polnoci tiež nepiť a nefajčiť. Ak lekár povolí, je možné užiť lieky s čo najmenším množstvom vody.

Pred plánovanou laparoskopiou je vopred stanovený termín výkonu. Pacient je podrobne informovaný o priebehu vyšetrenia, rozsahu vykonávaného výkonu a ďalšom postupe liečby.

Priebeh vyšetrenia

Laparoskopia sa vykonáva v celkovej anestéze preto, aby boli všetky svaly vyšetrovaného pacienta uvoľnené.

Pacient je pri vyšetrení:

 • Na operačnej sále napojený na monitor EKG a tlaku.
 • Pripojený na senzor okysličenia krvi.
 • Má zavedenú infúziu na anestéziu.
 • Anestéziológ potom vykoná intubáciu, aby bolo zaistené dýchanie.
 • Sestra zavedie do močového mechúra cievku, ktorú môže pacientovi ponechať až do prebudenia. Odvod moču je dôležitý pre lepšiu prehľadnosť počas zákroku.

Čo sa používa pri vyšetrení?

Laparoskopia sa vykonáva pomocou:

 • Miniatúrnych nástrojov.
 • Videokamery a zviditeľňujúcej látky.

Miniatúrne nástroje a kamera sa do brušnej dutiny zavádzajú pomocou trokára, čo je 5 až 12 mm hrubá dutá trubica. Aby bolo možné sledovať prenesený obraz na obrazovke z dutiny brušnej, treba použiť zviditeľňujúcu látku. K tomuto účelu sa používa CO2 (oxid uhličitý).

Ako vyzerá zákrok?

Miesta, ktorými budú nástroje zavádzané pri laparoskopii, sa musia poriadne dezinfikovať. Špeciálnou ihlou sa brucho naplní oxidom uhličitým. Týmto nafúknutím sa vytvorí pre operatéra prehľadné operačné pole.

Pri pupku sa potom zavedie kamera, ktorá sníma operačný priestor. Ďalej operatér vykoná ďalšie 1 až 3 drobné rezy, ktoré majú veľkosť asi cca 1 cm, nimi sa do brucha zavedú operačné nástroje. Po operácii sa plyn z brucha vypustí a drobné rezy sa zašijú.

Hospitalizácia

Ak sa na druhý deň ráno po operácii cítite dobre a nie je potrebná ďalšia hospitalizácia, tak lekár vás prepustí domov. Pri vážnejšom zákroku sa domov prepúšťa do štyroch dní. Stehy sa odstraňujú ambulantne asi týždeň po zákroku. Ďalší priebeh hospitalizácie už závisí na tom, aké zákroky ste pri laparoskopii podstúpili.

Výhody laparoskopie

 • Zníženie celkovej záťaže pre pacienta.
 • Menšie pooperačné bolesti a lepší pooperačný komfort pre pacienta.
 • Lepší kozmetický efekt.

Laparoskopicky je možné vykonávať aj náročnejšie operačné výkony, ktorými sú napríklad bandáže žalúdka pri obezite, operácie prechodu pažeráka do žalúdka pri refluxe žalúdočných štiav a iné operácie žalúdka a čriev, operácie vnútrobrušných lymfatických uzlín, pečene, pankreasu, sleziny a podobne. Dĺžka pobytu v nemocnici je skrátená v porovnaní s klasickou operáciou skalpelom.

Aká je cena vyšetrenia?

O laparoskopicky vedenú vopred pripravovanú operáciu môže pacient požiadať sám. Vyšetrenie ako aj potrebný operačný zákrok je hradený zo zdravotného poistenia, samoplatcovia si za vyšetrenie zaplatia okolo 200 Eur, záleží na vyšetrovanom orgáne, či zákroku. O aktuálnom cenníku a výške poplatku za takéto vyšetrenie vás bude informovať personál špeciálneho zdravotníckeho zariadenia.

23.05.2013  |  Text: pa   |  Foto: Flickr.com

Ďalšie články

Diskusia