VIDEO Moderátori s Downovým syndrómom vyspovedali osobnosti slovenského šoubiznisu

11.10.2018

Reakcie na stretnutie s ľuďmi s Downovým syndrómom bývajú často rozpačité. Mnohí nevedia, čo povedať, ako sa zachovať... A spravidla sú to iba predsudky a vlastný strach, ktorý nás paralyzuje. Úplne zbytočne. Stretnutie s týmito ľuďmi môže byť úsmevné, liečivé aj veľmi oslobodzujúce.

 

Tvorcovia dokumentárneho filmu Niečo naviac pootvorili svojím filmom dvere do života rodiny s dieťaťom s Downovým syndrómom a spolu s nimi búrajú aj zažité spoločenské tabu. Rozhodli sa preto osloviť niekoľko známych osobností slovenského šoubiznisu s otázkou, aký je ich postoj k ľuďom s Downovým syndrómom.

Čítajte viac: Život s najbežnejšou genetickou vadou: Príbeh Dorotky (15) s Downovým syndrómom prekvapuje

Čo im však vopred neprezradili, bolo, že ich na stretnutí vyspovedajú trocha „netradiční“ moderátori – ľudia s Downovým syndrómom. Ako to celé dopadlo? Aké boli reakcie na obidvoch stranách? Bude herečka a spisovateľka Kristína Tormová (Farkašová) odteraz spontánne tancovať na verejnosti? Čo zaskočilo Dominiku Morávkovú a čo si vybavila pesničkárka Simona Martausová?

Dokumentárny film tvorcov Pala Kadlečíka a Martina Šenca si kladie za cieľ otvoriť diskusiu o téme spolužitia s ľuďmi s Downovým syndrómom a pomáha divákovi pochopiť, že aj ľudia s touto diagnózou dokážu byť prínosom tak pre svoju rodinu, ako aj pre spoločnosť a že predsudkami a strachom z nepoznaného sa často sami oberáme o možnosť objaviť aj vo svojom živote Niečo navyše. Film Niečo naviac je od 20. septembra v slovenskej distribúcii a diváci ho budú môcť vidieť na filmovom festivale JEDEN SVET v sobotu 13. októbra 2018.

Aj ďalší známi respondenti, medzi nimi Lujza Garajová-Schrameková, Kamil Mikulčík, Mirka Partlová, Juraj Bača, Daniela Šencová či Števo Martinovič po krátkej chvíli pochopili, že stretnutia s ľuďmi postihnutými týmto syndrómom môžu byť úplne normálne, ba dokonca veľmi príjemné a netreba pred nimi utekať ani sa ich báť. Všetky rozhovory nájdete na linku. Pozrite sa, aká bola atmosféra všetkých ROZHOVOROV!

 


Tagy:
Downov syndróm Niečo naviac

11.10.2018Foto a Video: Youtube/Niečo naviac  |  Zdroj: Tlačová správa

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia