Chrípku hlási približne polovica lekárov pre deti aj dospelých. Zavretých je takmer 140 škôl a škôlok, respiračným ochoreniam čelí najviac Trnavčanov. Čo je chrípka, ako ju odlíšiť od nachladnutia a ako sa s ňou popasovať?
Chorobnosť na Slovensku je oproti minulému roku vyššia
Chrípková sezóna je v plnom prúde - naznačujú to aktuálne údaje Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZSR). V 8. týždni roku 2025 bolo hlásených 63 509 akútnych respiračných ochorení, pričom najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom kraji a najnižšia v Trenčianskom. Najčastejšie šlo o pacientov vo veku 0 až 5 rokov. Ochorenia hlásilo 55 % všeobecných lekárov pre deti a dorast a 45 % všeobecných lekárov pre dospelých. Ako chrípka a jej podobné ochorenia bolo hlásených 11 598 ochorení.
Chrípka od začiatku roka stúpala – v prvom kalendárnom týždni roku 2025 bolo hlásených 30 223 akútnych respiračných ochorení, v druhom týždni stúpla chorobnosť o 36,6 %, v treťom týždni o ďalších 12,4 %, v štvrtom o 19,1 % a v piatom o ďalších 15,7 %. V šiestom týždni však chorobnosť prvýkrát od nového roku klesla o 4,9 %, v siedmom týždni o ďalších 1,8 %. V minulom týždni chorobnosť opäť klesla o 11,1 %.
Oproti minulému roku je výskyt respiračných ochorení častejší. V rovnakom čase bolo počas minuloročnej chrípkovej sezóny hlásených približne o 8-tisíc pacientov menej (55 194). Uzavretých bolo 98 výchovno-vzdelávacích zariadení, pričom tento rok je aktuálne prerušené vzdelávanie hlásené v 137 zariadeniach.

Vysoký cholesterol nebolí, ukázať sa môže na koži. V TÝCHTO prípadoch spozornite!
Pozor na chrípku, prežiť môže aj na mobile
Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa prenáša vzduchom kvapôčkovou formou – najmä pri kašľaní, kýchaní či rozprávaní. Nebezpečenstvo nákazy sa však začína ešte predtým, než sa začnú prejavovať príznaky. Človek s chrípkou je infekčný už 24 hodín pred samotným prepuknutím prvých príznakov. Svojej okolie však môže nakaziť aj počas ďalších 4 až 5 dní. Okrem toho, vírus dokáže prežiť niekoľko hodín aj na povrchoch ako sú kľučky, stoly alebo mobilné telefóny.
Nástup chrípky je rýchly. Z bežného dňa sa tak v priebehu niekoľkých hodín môže stať boj so symptómami. Obyčajne sa chrípka začína horúčkou nad 39°C a bolesťou hlavy. Postupne sa pridávajú aj bolesti kĺbov a svalov, či pocit veľkej únavy. Počas tejto chrípkovej sezóny sa objavujú aj príznaky ako bolesti brucha, ktoré sú často spojené s riedkou stolicou, suchý, dráždivý kašeľ, ale aj krvácanie z nosa. Na štvrtý deň horúčka zvyčajne klesá a zmierňujú sa aj ostatné príznaky. Bolesť hrdla či nádcha sa pri chrípke objaviť vôbec nemusia, naopak, pokašliavanie a únava môže po chrípke trvať aj ďalší týždeň až dva.
Môže ísť aj o nachladnutie
Hoci chrípka aj nachladnutie patria medzi vírusové ochorenia, ide o dve odlišné choroby spôsobené rozličnými vírusmi. Chrípka je omnoho závažnejším a intenzívnejším ochorením, ktoré môže spôsobiť komplikácie – zápal pľúc, dutín, priedušiek, či dokonca ochorenie mozgových blán, najmä ohrozeným skupinám ako sú seniori, diabetici či ľudia s oslabenou obranyschopnosťou. Naopak, nachladnutie zvyčajne komplikácie nespôsobuje. Od chrípky sa odlišuje tiež tým, že nástup príznakov nie je taký búrlivý, bolesť hlavy i svalov je výrazne menšia, teplota je zvýšená len do 38°C a zvyčajne sa pri ňom vyskytuje bolesť hrdla, nádcha a kýchanie.
Ako zmierniť príznaky chrípky a ostatných vírusových ochorení?
Domáca liečba sa pri chrípke, rovnako ako aj pri iných vírusových ochoreniach, zameriava na zmierňovanie príznakov. Jej základom je výdatný odpočinok, dostatočný pitný režim, ktorý sa postará o odvádzanie toxínov z tela a tiež podávanie utišujúcich liekov. „Pre rizikové skupiny alebo pri ťažších prípadoch sa odporúčajú antivirotiká. Antibiotiká sa v liečbe vírusových infekcií nepoužívajú, predpisujú sa len pri tzv. sekundárnych baktériových infekciách. V liečbe chrípky môžu antibiotiká skôr uškodiť,“ hovorí MUDr. Marek Pytliak.
Na zníženie horúčky a bolesti sa odporúča užívať voľnopredajné lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. „Paracetamol je účinný pri zmiernení bolesti a znížení horúčky. Nemá však protizápalové účinky. Na druhej strane, ibuprofén má protizápalové, analgetické a antipyretické účinky, ale môže byť ťažší pre žalúdok,“ vysvetľuje MUDr. Marek Pytliak. Zároveň objasňuje, že dobrým bojovníkom proti horúčke a bolestiam pri chrípke, sú aj lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej. „Kyselina acetylsalicylová je veľmi efektívna pri bolesti, zápale a znižovaní horúčky. Má aj antikoagulačné účinky, čo znižuje riziko trombóz.“ K ním patrí napríklad Acylpyrin, Acifein, Aspirín, Anopyrín a iné.
Prevencia je základ
Práve v období, kedy vonku vyčíňa chrípka i iné respiračné ochorenia, je viac ako dôležité dbať na prevenciu a chrániť sa. Riziko nakazenia sa vírusom môžete znížiť:
- Dostatočnou hygienou – poriadne a pravidelné umývanie rúk je jedným z najúčinnejších spôsobov ako sa ubrániť ochoreniu.
- Podporou imunitného systému – samozrejmosťou je dlhodobá starostlivosť o imunitu zdravým životným štýlom, dostatočným spánkom a vyváženou stravou.
- Dopĺňaním vitamínov – zvýšte prísun vitamínu C, ktorý podporuje obrannú reakciu organizmu. Nezabudnite však dopĺňať aj vitamín D, ktorý pomáha predchádzať poruchám imunitného systému. Rovnako je vhodné posilňovať imunitu selénom, zinkom a v neposlednom rade betaglukánmi, ktoré pomáhajú pri ochoreniach horných dýchacích ciest.
- Očkovaním – jeden z najefektívnejších spôsobov prevencie. Môže nás ochrániť, prípadne výrazne zmierniť príznaky chrípky alebo iných respiračných ochorení.
V prípade, že pociťujete príznaky respiračného ochorenia, odporúča sa zostať doma, izolovať sa od ostatných a tak minimalizovať riziko ďalšieho šírenia ochorenia. Chránime tak svoje vlastné zdravie, ale aj zdravie našej rodiny, priateľov i blízkych.