Zimné obdobie sa už tradične spája so zvýšenou chorobnosťou Slovákov bez ohľadu na kraj. Nižšie teploty, sychravé počasie a nedostatok svetla vplývajú na oslabenie imunity, čo má za následok zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení počas prvých dvoch mesiacov roka.
V aktuálnej sezóne hrá prím kašeľ, ktorý má rôznych pôvodcov, preto je na citlivom zvážení lekára, či a kedy siahnuť po antibiotickej liečbe.
Zvýšený výskyt respiračných infekcií zaznamenala aj všeobecná ambulancia pre dospelých v Poliklinike AGEL Žiar nad Hronom. „U väčšiny pacientov ide o suchý kašeľ, bolesti hrdla, zvýšenú telesnú teplotu, slabosť, malátnosť či bolesti kĺbov a svalov,“ vyratúva MUDr. Daniela Pružincová. Aj keď sa symptómy u viacerých pacientov opakujú, neznamená to, že ide o rovnakého pôvodcu. „V našej ambulancii sme zaznamenali pomerne vysoký záchyt pacientov s pozitívnymi pľúcnymi chlamýdiami alebo mykoplazmami. Na vzostupe je taktiež čierny kašeľ, z kultivačných vyšetrení nosa a hrdla zase dominujú streptokoky, stafylokoky a haemophilus inlfuenzae,“ prezrádza lekárka.
Aj napriek tomu, že na všetky uvedené patogény v súčasnosti existuje účinná antibiotická liečba, v prvých dňoch ochorenia, kedy sa objavujú prvotné príznaky ako bolesti hlavy, kĺbov a svalov, zvýšená telesná teplota, kašeľ či nádcha, antibiotiká v liečbe ešte nemajú miesto. „V prvej fáze volíme voľnopredajné preparáty podľa symptómov, kladieme dôraz na dôslednú hydratáciu, vitamínoterapiu a telesné šetrenie, ktoré väčšina pacientov podceňuje. Zabúdať netreba ani na vetranie miestnosti,“ radí MUDr. Pružincová. Ak ťažkosti pretrvávajú viac ako 5 až 7 dní, odporúča návštevu lekára, ktorý uskutoční potrebné kroky pre výber ďalšej liečby. „V našej ambulancii máme možnosť odberu krvi z prsta na CRP. Tento parameter nám slúži ako dobrý pomocník na určenie najvhodnejšej liečby a ďalšieho manažmentu pacienta,“ dodáva všeobecná lekárka.Ak sa lekár rozhodne pacientovi nasadiť antibiotickú liečbu, je potrebné, aby pacient dodržal hneď niekoľko zásad. „Je veľmi dôležité, aby pacient antibiotiká užíval dostatočne dlho a v pravidelných intervaloch, veľmi často sa totiž stáva, že hneď ako sa pacientom uľaví, prestanú lieky užívať. Bežná antibiotická liečba pritom trvá 3 až 14 dní, pri závažnejších infekciách aj dlhšie. Ak pacienti nedodržia túto dobu užívania, infekcia sa môže vrátiť a zvyšuje sa tiež riziko vzniku postupnej rezistencie daného patogénu na antibiotiká,“ vysvetľuje PharmDr. Miroslava Galád Mitterová z Lekárne AGEL Zvolen.
Pozor si treba dať aj na to, čím tabletku zapíjate – ideálnou voľbou je čistá voda. Vstrebávanie niektorých antibiotík sa totiž môže zhoršiť napríklad aj po zapití šumivým magnéziom, kalciom či mliekom. „Niektoré typy antibiotík je potrebné užiť po jedle, iné – ako napríklad penicilíny – sa lepšie vstrebú, ak ich užijete hodinu pred jedlom. Vždy si preto pozorne prečítajte príbalový letáčik alebo sa na podrobnosti spýtajte priamo v lekárni,“ radí PharmDr. Galád Mitterová. Veľkým výkričníkom je aj alkohol, ktorý môže zapríčiniť znížený účinok lieku, no napríklad také cefalosporíny znižujú metabolizmus alkoholu, čím si spôsobíte nepríjemnú a dlhú „opicu“.
Aj napriek tomu, že antibiotiká sú obrovským pomocníkom v boji nielen proti akútnym respiračným ochoreniam, ide o látky, ktoré výrazne oslabujú bežnú mikroflóru slizníc. Najčastejšie býva negatívne ovplyvnené tenké a hrubé črevo, u žien aj vaginálna sliznica. Lekári i farmaceuti preto pacientom často odporúčajú užívať aj probiotiká. „Probiotiká môžu tieto nepríjemné a nechcené vedľajšie účinky výrazne zmierniť. Odporúčam siahnuť po produktoch, ktoré obsahujú 3-4 rôzne kmene a aspoň miliardu živých baktérií so schopnosťou tvoriť kolónie. Vždy po užití antibiotík je potrebné počkať 2 až 3 hodiny a následne užiť probiotikum, pričom v užívaní pokračujeme aj po dobratí antibiotík – optimálne aspoň po dobu nasledujúcich 14 dní,“ hovorí farmaceutka. Probiotiká sú na modernom trhu dostupné v mnohých formách od kvapiek, práškov, tabliet či kapsúl, až po čapíky na lokálne použitie. Odporúča sa skladovať ich v suchom a chladnom prostredí bez priameho slnečného žiarenia.