V roku 2024 bola lekárska komunita svedkom niekoľkých alarmujúcich incidentov, ktoré zdôraznili zásadný význam precíznosti a ostražitosti v zdravotníctve. Tu sú niektoré z najpozoruhodnejších lekárskych chýb z minulého roka.
Odstránenie nesprávneho orgánu počas operácie
V tragickom prípade v nemocnici Ascension Sacred Heart Emerald Coast Hospital na Floride doktor Thomas Shaknovsky počas operácie omylom odstránil pacientovi pečeň namiesto sleziny. Táto závažná chyba viedla k úmrtiu pacienta a vyvolala vážne obavy týkajúce sa chirurgických protokolov a dohľadu. O prípade informoval magazín New York.
Smrteľné chyby pri podávaní liekov v nemocniciach v Austrálii
Preskúmanie nemocníc v austrálskom štáte Victoria odhalilo, že chyby v liečbe mali za následok 18 úmrtí pacientov, informoval The Guardian. Tieto chyby, vrátane nesprávneho dávkovania a problémov s predpisovaním, poukazujú na pretrvávajúce problémy pri podávaní liekov a potrebu zvýšených bezpečnostných opatrení.
Vysoká miera chirurgických komplikácií
V štúdii uverejnenej v novembri 2024 sa zistilo, že u viac ako tretiny pacientov prijatých na chirurgický zákrok sa vyskytli nežiaduce udalosti súvisiace s ich ošetrením. Pozoruhodné je, že najmenej jedna z piatich týchto komplikácií bola považovaná za komplikáciu, ktorej sa dalo predísť, informovala CNN. Tieto zistenia zdôrazňujú potrebu zlepšenia chirurgických protokolov a opatrení na zaistenie bezpečnosti pacientov s cieľom znížiť výskyt takýchto komplikácií.
Diagnostické chyby v amerických nemocniciach
Výskum z októbra 2024 odhalil, že približne jeden zo 14 pacientov amerických nemocníc sa stal obeťou škodlivých diagnostických chýb. Tieto chyby viedli k závažným následkom vrátane prevozov na jednotky intenzívnej starostlivosti a úmrtí do 90 dní. Štúdia zdôrazňuje kritickú potrebu zvýšenia presnosti diagnostiky, aby sa predišlo poškodeniu pacientov.
Uplatňovanie „Marthinho pravidla“ v Spojenom kráľovstve
Táto tragédia sa nevzťahuje priamo na rok 2024, ale v tomto roku sa zakomponovali jeho následky do súčasnosti. Po tragickej smrti 13-ročnej Marthy Millsovej v dôsledku sepsy v roku 2021 sa jej rodičia zasadzovali za lepšiu ochranu pacientov v rámci Národnej zdravotnej služby (NHS). Ich úsilie viedlo k zavedeniu „Marthinho pravidla“ v 143 nemocniciach NHS v Spojenom kráľovstve v roku 2024. Toto pravidlo umožňuje pacientom, rodinám alebo personálu požiadať o preskúmanie stavu pacientov v kritickom stave, pričom jeho cieľom je obísť hierarchické prekážky a zlepšiť reakcie na kritické stavy. Prvé údaje naznačujú, že toto pravidlo viedlo k včasným zásahom a potenciálne život zachraňujúcim úpravám starostlivosti.
Tieto incidenty poukazujú na pretrvávajúce problémy v systémoch zdravotnej starostlivosti na celom svete a zdôrazňujú význam nepretržitého úsilia o zlepšenie bezpečnosti pacientov a kvality starostlivosti. Našťastie, na Slovensku (a určite aj celosvetovo) sa lekárom podarilo aj množstvo úspechov a spresnenie diagnostiky sľubuje aj využitie umelej inteligencie. Predpokladá sa teda, že lekárska starostlivosť sa do budúcna sprofesionalizuje.