Piatok4. október 2024, meniny má František, zajtra Viera

Buďte pripravení, ak by prišlo k najhoršiemu: Ako uskladniť lieky v prípade záplav?

(Zdroj: GettyImages)

Po letnej vlne extrémnych horúčav hlásia meteorológovia výraznú zmenu počasia. Až do pondelka 16. septembra by veľkú časť územia Slovenska mali zasiahnuť silné búrky sprevádzané silným vetrom. Odborníci preto vydali výstrahy pred hroziacimi povodňami. Tie môžu ovplyvniť aj takú "drobnosť", akou sú liečivá v našich domácnostiach.

Ak by prišlo na najhoršie, asi je prirodzené, že v prvom rade myslíme na životy nás a našich najbližších. Zísť sa vám ale môžu aj informácie týkajúce sa nie priamo holých životov, ale sekundárne aj práve ich, pretože lieky, ktoré pravidelne užívame, majú na náš život bezprostredný vplyv.

Je samozrejmosťou, že ľudia sa pri podobných výstrahách venujú priroritne ochrane vlastného života a majetku. Je však dôležité myslieť aj na ochranu liekov, a to najmä v prípade, ak nám ich predpísal lekár, prípadne ich berieme dlhodobo,” odporúča Petr Kasa, spoluzakladateľ lekárenskej skupiny Pilulka. Z tohto dôvodu spísal PharmDr. Pavel Horký, Ph.D., z on-line poradne Lekárne Pilulka niekoľko odporúčaní o tom, ako správne uchovať liečivá a hygienické prostriedky.

Ako sa postarať o lieky

1) Všetky liečivá je dôležité uchovávať v dobre uzavretom vnútornom obale, tak sa zamedzí kontaktu liečiva s vlhkosťou.

2) Otvorené a používané liečivá - napr. pri inhalátoroch, prípadne liekoch či kapsulácb pripravených v dávkovačoch liekov, by nemalo v žiadnom prípade dôjsť ku kontaktu s vodou a ak áno, tieto prípravky ďalej nepoužívať a zaistiť si vopred dostatočnú zásobu na dané obdobie.

3) Povodne sú psychicky veľmi náročnou situáciou. Preto v prípade, ak je u človeka prítomné psychické ochorenie, je potrebné počítať s možným zhoršením ťažkostí vplyvom stresovej situácie, byť na túto situáciu pripravený a požiadať lekára o predpísanie liečiv na spánok či úzkosť.

4) Z voľnopredajných liekov je na toto obdobie vhodné mať k dispozícii v prípade akútnych ťažkostí základné liečivá - typu Ibuprofen, Paralen, Aktívne uhlie, Imodium, Enditril, Enterol.

5) Pri práci v zatopených priestoroch a pri ich čistení sú osoby vystavené riziku infekcie. Z týchto dôvodov je potrebné mať k dispozícii dezinfekciu rúk, pri práci používať gumové rukavice a mať k dispozícii aj jednorazové vlhčené obrúsky.

Aké hygienické potreby mať po ruke

1) Čistú vodu: Voda znečistená povodňami nie je vhodná na pitie ani na osobnú hygienu. Používajte balenú alebo prevarenú vodu.

2) Dezinfekcia: Ak nemáte prístup k čistej vode a mydlu, používajte dezinfekčné prostriedky, napr. antibakteriálne gély alebo dezinfekčné obrúsky.

3) Ochrana pred infekciami: Voda z povodní môže obsahovať baktérie, vírusy a iné nečistoty. Vyhnite sa kontaktu s povodňovou vodou a pokiaľ to nie je možné, dôkladne sa umyte a vydezinfikujte akýkoľvek kontakt s otvorenými ranami.

4) Sanitárne potreby: Pokiaľ nie sú dostupné funkčné toalety, je dôležité mať pripravené provizórne riešenie pre zaistenie hygieny, napr. vrecká na odpad či chemické toalety.

5. Menštruačné a dojčenské potreby: Nezabudnite na zásoby hygienických potrieb pre ženy (menštruačné vložky, tampóny) a dojčatá (plienky, detské obrúsky, náhradné cumlíky a dojčenskú výživu).

Viac o téme: LiekySkladovanie liekovOchrana liekov
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9