Stále čelíme poriadnym horúčavám, a tak určite nejeden z nás siaha aj po zmrzline. Zmrzlina so sebou však nesie riziko infekcie rozličnými ochoreniami, a preto je lepšie vedieť, ako si vybrať tú správnu. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky informoval o tom, ako na to.
Mnohí z nás uprednostňujú nebalenú zmrzlinu pred tou balenou. Čo si budeme nahovárať - čerstvá jednoducho chutí inak a často lepšie. Hoci - priznávame - nie je to absolútne pravidlo.
Ako teda spoznať kvalitnú nebalenú zmrzlinu?
Úrad verejného zdravotníctva SR na svojich sociálnych sieťach publikoval rady, ktoré by v tomto smere mohli byť nápomocné.
V prvom rade sledujte zmyslové vnemy:
• vôňa a chuť musia byť príjemné, charakteristické po použitých surovinách,
• farba musí svojou intenzitou zodpovedať použitým surovinám,
• konzistencia má byť hladká, bez kryštálikov ľadu a hrudiek spracovaných surovín a prísad, okrem surovín a prísad použitých na ochutenie (napr. ovocie, orechy).
Tento rýchly test vám napovie, či je zmrzlina kvalitná. Na potvrdenie jej zdravotnej bezpečnosti však už potrebujete odborníka. Pracovníci z úradov verejného zdravotníctva každé leto náhodne odoberajú vzorky zmrzlín a laboratórnou analýzou zisťujú ich zloženie. Preverujú napríklad, či zmrzlina bola, alebo nebola kontaminovaná mikroorganizmami. Môžu nimi byť napríklad koliformné baktérie alebo salmonela. Tie skúmajú, či sa v nej nachádzajú nepovolené farbivá, alebo či v nej bolo prekročené najvyššie prípustné množstvo farbiva.
Pri kúpe nebalenej zmrzliny venujte pozornosť aj tomu:
• či sú informácie o prítomnosti alergénov viditeľne uvedené,
• v prípade použitia farbív E 122, E 129 a E 102 musí byť uvedená informácia „môže mať nepriaznivé účinky na činnosť a pozornosť detí“,
• nebalená zmrzlina sa môže predávať 24 hodín po zmrazení. Ak je zmrzlina opakovane zmrazovaná, môžu sa v nej vytvoriť kúsky ľadu, ktoré nielen zmyslovo znehodnotia zmrzlinu, ale môže byť dokonca zdrojom mikrobiologickej kontaminácie. Po konzumácii takejto zmrzliny sa môžu objaviť aj tráviace ťažkosti, napríklad nevoľnosť, zvracanie a hnačka. Citlivejšie na ochorenie sú deti a starší ľudia.
Dôležité sú ale aj ďalšie ukazovatele, podľa ktorých si môžete urobiť názor na predajcu, od ktorého nebalenú zmrzlinu kupujete. Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky odporúčajú všímať si čistotu pracovných plôch, náradia a ich pravidelného umývania. Taktiež nádoby a oblátky na zmrzlinu by mali byť chránené pred znečistením z vonkajšieho prostredia, predajcovia by mali používať jednorazové rukavice, keď manipulujú so zmrzlinovým kornútkom. Kornútok by mal byť navyše obalený tak, aby sa predišlo prípadnej kontaminácii. No a dôležité je aj to, aby porciovacie náradie nebolo skladované v nádobke so stojacou vodou, pretože to vytvára vhodné prostredie pre množenie mikroorganizmov.