Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Máte veľký nos? Možno za to môže vaša mama a to, čo jedla v tehotenstve

(Zdroj: GettyImages)

Každý z nás má jedinečné rysy tváre, ktoré nás odlišujú od ostatných. Ale vedeli ste, že tieto rysy môžu byť ovplyvnené tým, čo vaša matka jedla počas tehotenstva? Čítajte ďalej a zistite, ako môže výživa vašej matky v tehotenstve formovať vašu tvár.

Vaša tvár je z veľkej časti výsledkom genetiky, ale ukazuje sa, že strava vašej matky počas tehotenstva môže zohrávať významnú úlohu v tom, ako vyzeráte. Najnovší výskum, o ktorom informoval Daily Mail, ukazuje, že výživa v tehotenstve môže jemne doladiť črty tváre plodu, od dĺžky nosa až po šírku čeľuste. Tieto zistenia pridávajú nový rozmer do pochopenia toho, ako sa vyvíjame v maternici.

Za nos a čelusť vďačíme bielkovinám 

Vedci zistili, že konzumácia stravy bohatej na bielkoviny počas tehotenstva môže aktivovať určité gény, ktoré jemne doladia rysy tváre plodu. Tieto gény, známe ako mTORC1, sú aktívnejšie pri vyššej konzumácii bielkovín, čo vedie k širším nosom a výraznejším čeľustiam.

Štúdia publikovaná v Nature Communications uvádza: „Zistili sme, že množstvo bielkovín v matkinej strave reguluje aktivitu mTORC1, čo vedie k jemným, ale výrazným zmenám v vzhľade tváre embryí. Táto aktivita génov ovplyvňuje, ako sa formuje lebka, chrupavky a iné štruktúry tváre.

Základné rysy ľudskej tváre sú určované génmi rodičov, no súrodenec často vyzerá odlišne a dokonca aj identické" dvojčatá nie sú úplne rovnaké. To, čo matka konzumuje počas tehotenstva, môže mať vplyv na tieto jemné rozdiely. V rámci výskumu boli tehotným myšiam a rybám podávané rôzne diéty, čo ukázalo, že vysokoproteínová strava spôsobila zväčšené rysy tváre, výraznejšie čeľuste a hrubšiu nosovú chrupavku. Naopak, strava s nižším obsahom bielkovín viedla k užším a špicatým rysom tváre.

Výživový vplyv na vývoj tváre

Tieto zmeny môžu mať evolučné výhody. Pri určitých druhoch rýb majú mláďatá, ktorých matky konzumovali nízkobielkovinovú stravu, dlhšie a tenšie nosy, čo im umožňuje lepšie hľadať potravu v oblastiach s nízkou dostupnosťou potravy. Táto adaptácia môže zvýšiť ich šance na prežitie v náročnom prostredí.

Podobné mechanizmy môžu fungovať aj u ľudí, kde rôzne drhuhy výživy môžu viesť k rozmanitým fyzickým vlastnostiam, ktoré sú lepšie prispôsobené rôznym prostrediam. Tieto objavy poskytujú nový pohľad na to, ako výživa v raných štádiách vývoja môže ovplyvniť naše telesné črty a ukazujú, že naše tváre sú výsledkom komplexnej interakcie medzi genetikou a výživou počas tehotenstva.

Celkovo tieto zistenia zdôrazňujú význam vyváženej a výživnej stravy počas tehotenstva nielen pre celkové zdravie matky a dieťaťa, ale aj pre jemné doladenie ich fyzických vlastností. Tento výskum otvára dvere k ďalšiemu skúmaniu toho, ako strava počas tehotenstva môže ovplyvniť vývoj a zdravie potomstva v dlhodobom horizonte.

Vaša tvár je z veľkej časti výsledkom genetiky, ale ukazuje sa, že strava vašej matky počas tehotenstva môže zohrávať významnú úlohu v tom, ako vyzeráte. Najnovší výskum ukazuje, že výživa v tehotenstve môže jemne doladiť črty tváre plodu, od dĺžky nosa až po šírku čeľuste. Tieto zistenia pridávajú nový rozmer do pochopenia toho, ako sa vyvíjame v maternici.

Viac o téme: GenetikaTehotenstvo VyzorVzhladStravovanie v tehotenstve
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9