Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Minulé leto v zahraničí ošetrili vyše 14.500 Slovákov: Pozor na tieto najčastejšie problémy!

(Zdroj: GettyImages)

Počas minulého leta v zahraničí ošetrili vyše 14.500 poistencov zo Slovenska. Najčastejšie čerpali zdravotnú starostlivosť v Česku či Rakúsku. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytli všetky zdravotné poisťovne. Dokopy za túto starostlivosť uhradili vyše osem miliónov eur.

Čerpanie zdravotnej starostlivosti v zahraničí od júna do augusta 2023 využilo 5499 poistencov štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Najviac ich ošetrili v Česku (2657), nasleduje Poľsko (934) a Rakúsko (743). Približne 400 poistencov potrebovalo lekára počas návštevy Nemecka, viac ako 320 ich bolo v Maďarsku a viac ako 160 v Chorvátsku. "Najčastejšie potrebovali zubné ošetrenie, úhradu liekov a hospitalizáciu," priblížila manažérka oddelenia komunikácie VšZP Marianna Bublavá. Celkové náklady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť v zahraničí počas minulého leta dosiahli takmer 3,7 milióna eur.


V súkromnej zdravotnej poisťovni Dôvera čerpalo v tomto období zdravotnú starostlivosť v zahraničí 4367 poistencov, najčastejšie v Nemecku, Česku a Rakúsku. "Pokiaľ poistenci potrebujú akútnu starostlivosť v zahraničí, najčastejšie ide o zlomeniny, akútne zápaly horných a dolných dýchacích ciest, rôzne úrazy (oka, končatín) a náhle brušné príhody," povedal pre TASR PR špecialista poisťovne Matej Štepianský. Celkovo Dôvera za túto starostlivosť uhradila 2,26 milióna eur.
Súkromná Union zdravotná poisťovňa (ZP) eviduje za minulé leto 4638 poistencov, ktorí využili čerpanie zdravotnej starostlivosti v zahraničí. Išlo najmä o starostlivosť poskytnutú v Česku, Nemecku, Rakúsku, Anglicku, Maďarsku, Taliansku, Grécku a Holandsku. Union ZP za ňu zaplatila takmer 2,4 milióna eur, ozrejmila pre TASR hovorkyňa poisťovne Kristína Baluchová.


Poistenci majú v krajinách Európskej únie na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia rovnaký nárok na lekársky nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť ako domáci poistenci. Preukaz tiež platí v Nórsku, Lichtenštajnsku, na Islande, vo Švajčiarsku a Veľkej Británii.
Európsky preukaz však nepokrýva náklady za spoluúčasť, za prevoz do SR, za repatriáciu ani náklady pri ošetrení v zdravotníckom zariadení a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia. Zdravotné poisťovne preto pri ceste do zahraničia odporúčajú aj komerčné poistenie.

Viac o téme: ZranenieCestovanie Zranenie v zahranici
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9