Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Klimatické zmeny sú realita: Na TOTO ochorenie majú zmeny klímy obrovský vplyv!

(Zdroj: GettyImages)

Zmeny klímy majú nepriaznivý vplyv na mnohé oblasti nášho života, vrátane zdravia. V prípade ľudí trpiacich astmou, zmeny klímy môžu znamenať zhoršenie ich symptómov a zvýšenie frekvencie astmatických záchvatov.

Astma je chronické ochorenie, ktoré spôsobuje zápal a zúženie dýchacích ciest, čo vedie k ťažkostiam s dýchaním, kašľu a pískavému dýchaniu. Aj keď samotná prevalencia astmy sa v posledných rokoch výrazne nezmenila, závažnosť a frekvencia astmatických záchvatov sa zhoršuje. Jedným z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k tomuto zhoršeniu, sú klimatické zmeny, píše sa na time.com.

Zhoršenie kvality vzduchu

Klimatické zmeny prispievajú k zhoršeniu kvality vzduchu, čo je pre ľudí s astmou obzvlášť problematické. Vyššie teploty môžu zvyšovať koncentráciu ozónu pri zemi, ktorý je silným dráždivým prostriedkom pre pľúca. Okrem toho, stagnujúce vzdušné masy môžu zachytávať znečisťujúce látky, ako je výfukový plyn a iné častice, ktoré zhoršujú symptómy astmy.

Zvýšené úrovne peľu

Zmena klímy predlžuje peľovú sezónu a zvyšuje produkciu peľu niektorých rastlín. Tento nárast množstva a dĺžky peľovej sezóny vedie k väčšiemu vystaveniu alergénom, čo zvyšuje pravdepodobnosť astmatických záchvatov. Výskumy ukazujú, že vyššie teploty a koncentrácie CO2 stimulujú rast rastlín a produkciu peľu, čím sa sezónne alergie stávajú intenzívnejšími.

Lesné požiare a dym

Lesné požiare, ktoré sú čoraz častejšie a intenzívnejšie v dôsledku sucha a vyšších teplôt, produkujú veľké množstvo dymu a častíc, ktoré môžu prenikať hlboko do pľúc. Dym z lesných požiarov obsahuje jemné častice, ktoré sú obzvlášť nebezpečné pre ľudí s astmou, pretože môžu spôsobiť akútne zhoršenie symptómov.

Vplyv na deti

Deti sú obzvlášť zraniteľné voči vplyvom klimatických zmien na astmu. Ich dýchacie cesty sú menšie a ich respiračné miery sú vyššie, čo znamená, že vdychujú viac znečisťujúcich látok na kilogram telesnej hmotnosti ako dospelí. Navyše, deti trávia viac času vonku a často sa hrajú blízko zeme, kde sú koncentrácie ozónu a peľu vyššie.

Klimatické zmeny prinášajú nové výzvy pre ľudí trpiacich astmou. Zhoršenie kvality vzduchu, zvýšené úrovne peľu, častejšie lesné požiare a ich dym sú len niektoré z faktorov, ktoré zhoršujú symptómy astmy. Je dôležité, aby sme si boli vedomí týchto rizík a hľadali spôsoby, ako zmierniť ich dopad, napríklad prostredníctvom lepšej kontroly znečistenia ovzdušia a prispôsobenia našich životných návykov meniacim sa klimatickým podmienkam. Pre ľudí s astmou môže byť život v meniacom sa klimatickom prostredí náročný, ale so správnym prístupom a podporou môžeme zlepšiť kvalitu ich života a minimalizovať negatívne dopady.

 

Viac o téme: AstmaAlergieKlimazicke zmenyZmeny klimyAlergeny
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9