Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Nová liečba Parkinsonovej choroby: Vedci prišli s pozitívnymi správami!

(Zdroj: GettyImages)

Nová štúdia, publikovaná v časopise Nature Medicine, prináša dve potenciálne prelomové inovácie v liečbe Parkinsonovej choroby: diagnostický test a imunitnú liečbu, ktorá funguje podobne ako vakcína. Hoci výskum je ešte v počiatočných fázach, vedci sú nadšení z možných pokrokov v oblasti diagnostiky a liečby tohto ochorenia.

Parkinsonova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré postihuje milióny ľudí na celom svete. Súčasné diagnostické a liečebné metódy sú obmedzené, čo robí túto novú štúdiu mimoriadne dôležitou. Výskum sa zameriava na  špeciálny proteín, ktorý sa v abnormálnej forme hromadí v mozgu pacientov s Parkinsonovou chorobou a ničí nervové bunky.

Nový prístup k liečbe

Vedci vyvinuli vakcínu, ktorá učí imunitný systém napádať len abnormálne formy alfa synukleínu. Táto metóda by mohla pomôcť telu pacienta liečiť sa samo. Cieľom je, aby pacienti rozpoznali vlastné nesprávne zložené proteíny, čím by sa ich imunitný systém stal personalizovaným liečebným nástrojom.

Diagnostický test pre Parkinsonovu chorobu

Nový test na diagnostiku Parkinsonovej choroby používa vzorky cerebrospinálnej tekutiny na meranie hladín abnormálneho alfa synukleínu. Tento test by mohol byť prvým schváleným testom na diagnostiku Parkinsonovej choroby. Test funguje tak, že do vzoriek cerebrospinálnej tekutiny pacientov sa pridávajú normálne formy proteínu, čo spôsobí hromadenie abnormálnych foriem, ktoré sú následne rozpoznateľné špeciálnou sondou.

Aké sú výsledky?

Štúdia zahrnula 20 pacientov s Parkinsonovou chorobou a jej cieľom bolo testovať bezpečnosť prístupu, pričom účinnosť liečby bola sledovaná len okrajovo. Pacienti dostávali tri injekcie počas takmer jedného roka, pričom niektoré obsahovali liečbu v rôznych dávkach a niektoré placebo.

Pacienti, ktorí dostali vakcínu, produkovali viac protilátok proti abnormálnemu alfa synukleínu ako tí, ktorí dostali placebo. Približne polovica pacientov vykazovala vysoké hladiny protilátok a títo pacienti dosiahli aj najlepšie skóre v motorických a kognitívnych testoch.

Táto štúdia prináša nádej pre pacientov s Parkinsonovou chorobou. Nová vakcína a diagnostický test by mohli znamenať prelom v diagnostike a liečbe. Výsledky sú sľubné a ukazujú, že vakcína môže stimulovať imunitný systém k produkcii špecifických protilátok proti toxickým formám alfa synukleínu bezpečným spôsobom. Ak sa budú tieto výsledky potvrdzovať ďalšími výskumami, môžeme sa tešiť na nové možnosti v boji proti tejto zákernej chorobe.

 

Viac o téme: ImunitaParkinsonova chorobaImunitna liecba
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9