Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Urologička radí: Ako na letné kúpanie bez nepríjemných následkov?

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: GettyImages)

Letné dni sú neodmysliteľne spojené s kúpaním. S pobytom v bazéne, ale aj v jazere, však rastie riziko urologických či gynekologických ťažkostí.

Kúpanie vo verejných vodách odborníci považujú za rizikové z hľadiska rozvoja vzniku infekcií močových a pohlavných ciest. „Baktérie spôsobujúce infekcie sú častejšie v termálnych vodách. Termálna voda nie je chlórovaná, preto sa v nej choroboplodné zárodky dokážu rýchlo množiť. Umelé vodné plochy majú síce výhodu, že voda je chladnejšia, nevýhodou však je väčšie riziko výskytu siníc a iných mikroorganizmov. Voda v bazénoch by preto mala byť pravidelne sledovaná a ošetrovaná. Problém však nastáva pri preplnení bazéna väčším množstvom ľudí,“ vysvetľuje urologička Nemocnice AGEL Handlová MUDr. Viola FIlipovičová. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko nákazy patrí príliš chladná voda, prievan či sedenie na studenom povrchu. Veľké problémy robí zvyk ponechať si mokré plavky na sebe, čo vytvára ideálne prostredie pre množenie sa baktérií. Častejšie bývajú infekciou postihnuté ženy, vzhľadom na kratšiu močovú trubicu a blízkosť pošvy a konečníka k vonkajšiemu ústiu močovej trubice. Náchylnejší sú tiež diabetici, osoby so zníženou imunitou alebo s nízkou úrovňou hygieny,“ hovorí MUDr. Filipovičová.

Urologička radí: Ako na
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: AGEL SK)
Aj kúpanie v prírodnom jazere so sebou prináša riziko kontaktu s rôznymi choroboplodnými zárodkami a inými mikroorganizmami. „U žien sa prejavujú nákazy v podobe zápalov močového mechúra a močovej trubice, často bývajú združené s gynekologickými zápalmi. U mužov najčastejšie ide o zápaly predkožky, prostaty, prípadne semenníkov. V prípade, že sa ochorenie nezachytí včas, môžu sa rozvinúť zápaly obličiek, prípadne ochorenia majú zdĺhavejší a komplikovanejší priebeh,“ hovorí z praxe skúsená urologička. „Štandardom u infekcií močových ciest je vyšetrenie moču s následnou cielenou antibiotickou liečbou. V prípade mužských pacientov sa pri liečbe zápalov predkožky využíva aj doplnková lokálna liečba, u žien je zasa častá liečba pridružených gynekologických zápalov,“ dodáva MUDr. Filipovičová s tým, že najlepšou prevenciou je dôkladne sa osprchovať čistou vodou po každom kúpaní, prezliecť sa z mokrých plaviek do suchých a vhodné je tiež použitie na to určeného antibakteriálneho mydla.

Viac o téme: JazeroBazenPlavanieKupanieMocove cestyInfekcie mocovych ciest
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9