VÝBER zubného strojčeka: NEVHODNÉ riešenie môže mať nežiaduce trvalé NÁSLEDKY!

Zdroj: gettyimages.com
19.05.2023

Cieľom nosenia zubného strojčeka je úprava zuboradia. Na konci liečby čakáme pekný úsmev a rovné zuby. Určite nepočítame s tým, že na zuboch zostanú škvrny a namiesto širokých úsmevov, ktoré sme chceli rozdávať na všetky strany, sa budeme báť vôbec otvoriť ústa.

Ide pritom o trvalé a nezvratné poškodenie zubov.

Veľké medzery medzi zubami alebo, naopak, zuby stlačené jeden k druhému, skrížené zuby a ďalšie nedostatky sa v stomatológii označujú ako anomálie.

To, že s anomáliou nikto nevyčaruje hollywoodsky úsmev, nie je až také dôležité. Viac než estetická odchýlka zavážia zdravotné riziká nesprávne usporiadaných zubov.

Tie sa začínajú pri problémoch s hygienou zubov, ktoré sa vyznačujú zvýšenou tvorbou zubného povlaku a kameňa. To priamo súvisí so vznikom zubného kazu a paradontitídy.

„Krivé zuby“ spôsobujú aj problémy so žuvaním potravy a jej trávením. Častým dôsledkom nesprávneho usporiadania zubov sú komplikácie s rečou a artikuláciou. Zlé zuboradie môže byť rovnako príčinou bolestí hlavy.

Strojček ako riešenie

Spomínané anomálie sa dajú napraviť nosením zubného strojčeka. Ten môže byť buď fixný (pevne upevnený na zuboch), alebo môže mať podobu priehľadných, snímateľných dláh. Vtedy hovoríme o takzvanom neviditeľnom strojčeku.

Na fixné zubné strojčeky sa používajú rôzne materiály a podľa toho sa delia na kovové, keramické a zafírové. Efektívne riešia úpravu zuboradia, ale počas celej liečby sú upevnené na zuboch. To komplikuje ich čistenie, keďže zvyšky stravy sa zachytávajú medzi „drôtikmi“.

Neviditeľné zubné strojčeky sú najnovším a najmodernejším spôsobom riešenia anomálií zubov. Okrem toho, že ich nie je vidieť, patrí medzi ich prednosti to, že sa dajú ľahko vybrať a vyčistiť. Rovnako tak nič nestojí v ceste dôkladnej hygiene zubov.

Stav zubnej skloviny

Na zafarbenie zubov spôsobeným fixným zubným strojčekom sme sa opýtali ortodontistky MDDr. Anastasie Sidiropoulou.

Príčinou je nesprávna zubná hygiena, ktorá spôsobuje zafarbenie, tzv. biele šupinky okolo výstuhy zubného strojčeka. Často vidíme po odstránení kovovej výstuhy biele vločky v tvare štvorca v mieste, kde boli výstuhy spojené so zubom.“

Takto vzniknuté zafarbenie zubov je trvalé.

„Ide o nezvratné štádium, ktoré sa nedá napraviť ani bielením. Bielením sa môže ešte zhoršiť,“ upozornila odborníčka zo Starlynr.

To, či je liečba zubným strojčekom vhodná a aký druh strojčeka by bol najlepší, by mal vždy rozhodnúť špecialista – ortodontista. Ide o užšiu špecializáciu v rámci zubného lekárstva. Ortodontista by mal okrem iného posúdiť aj stav zubnej skloviny, aby na konci liečby nezostala zafarbená a poškodená.

Ak máte slabú zubnú sklovinu, na začiatku liečby by ste mali zvážiť použitie bezfarebných keramických zubných strojčekov alebo neviditeľného zubného strojčeka,“ odporúča MDDr. A. Sidiropoulou zo Starlynr.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie zuby prevencia zubný strojček

19.05.2023  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: Tlačová správa

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Špuntík

Diskusia