S týmto treba rátať v jesennom obdobím: Niektorí CHOROBY nemusia PREKONAŤ, o koho IDE?

Zdroj: gettyimages.com
26.09.2022

Jesenné obdobie so sebou prináša nárast respiračných ochorení. Bez výraznejších problémov ich prekonajú zdraví ľudia, problémom môžu byť pre pacientov s chronickými ochoreniami pľúc, srdca, diabetikov či s cirhózou pečene.

Uviedol to pneumológ nemocnice v Handlovej Jozef Kubík.

"Na jeseň sa najčastejšie objavujú respiračné virózy horných a dolných dýchacích ciest, najlepším príkladom je chrípka. Na vzostupe sú aj bakteriálne zápaly priedušiek a pľúc a, samozrejme, zhoršovanie chronických obštrukčných chorôb pľúc," konkretizoval Kubík.

Čítajte tiež: Môžete OCHORIEŤ z odstátej VODY? Toto sa s ňou STANE, ak ju necháte celú noc na stolíku

Pre koho sú nebezpečné? 

Na stúpajúcom počte respiračných ochorení má podľa neho podiel viacero faktorov, znižuje sa intenzita slnečného žiarenia a aj jeho UV zložky, ktorá prirodzene zabíja vírusy a baktérie, zvyšuje sa vlhkosť a znižuje teplota vzduchu.

"Respiračné infekcie zdraví ľudia prekonajú väčšinou bez výraznejších problémov. Nebezpečnejšie sú u pacientov s chronickými ochoreniami pľúc, srdca, dialyzovaných pacientov, diabetikov, imobilných alebo zle mobilných pacientov a u ľudí s cirhózou pečene," priblížil pneumológ.

Záleží od správania sa ľudí

Absolútna ochrana pred respiračnými ochoreniami podľa neho neexistuje.

"Dôležité je v tomto prípade správanie sa ľudí. Napríklad aj neobľúbené nosenie rúšok a respirátorov na miestach s veľkou koncentráciou ľudí je jeden z dôležitých ochranných prostriedkov na zníženie šírenia respiračných infekcií," podotkol.

Podstatné podľa Kubíka je, aby ľudia s príznakmi respiračného ochorenia zostali doma, nechodili na miesta, kde sa nachádza väčšia koncentrácia ľudí v uzavretom priestore, ako sú supermarkety, obchodné centrá, kiná, MHD, čakárne u lekárov, a podobne.

Zaujme vás: Využitie jesennej POTRAVINY, ako ju nepoznáte: ŠÍPKY vyžehlia drobné VRÁSKY, RECEPT na olej!

"Okrem toho má v prevencii, samozrejme, vplyv aj nešpecifická podpora imunity v podobe dostatočne pestrej a na vitamíny bohatej stravy, pravidelnej fyzickej aktivity či otužovania. Pred jeseňou, počas jesene a zimy môžem odporučiť zvýšiť príjem vitamínov C a D," dodal.

Fotogaléria


Tagy:
chrípka choroby respiračné ochorenia jeseňh

26.09.2022  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Špuntík

Diskusia