Sobota18. máj 2024, meniny má Viola, zajtra Gertrúda

Porovnanie 7 posilňovacích VAKCÍN proti COVIDU: ROZDIELY medzi nimi sú VÝZNAMNÉ

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: gettyimages.com)

Epidémia koronavírusu v Slovenskej republike sa stále neskončila a podľa odborníkov nás čaká ďalšia jesenná vlna ochorenia. Najlepšou ochranou proti COVID-19 zostáva očkovanie.

Ľudia, ktorí už absolvovali základné očkovanie, môžu teraz dostať tretiu či dokonca štvrtú posilňovaciu dávku.

Ktorú posilňovaciu dávku vakcíny je ale vhodné zvoliť? Ako funguje kombinácia vakcín? Aká je účinnosť jednotlivých vakcín? Alebo ako sa od seba líšia posilňovacie vakcíny od rôznych výrobcov? Na to sa zamerala rozsiahla vedecká štúdia, ktorej výsledky boli publikované v prestížnom vedeckom časopise The Lancet.

Čítajte tiež: RECEPT, ktorý vás v priebehu pár minút vtiahne do TALIANSKA: Pripravte si lahodnú MOZARELLU

Oplatí sa kombinovať vakcíny

Štúdia, do ktorej bolo zapojených viac ako 2 500 ľudí starších ako 30 rokov, skúmala bezpečnosť a schopnosť tvorby protilátok siedmich celosvetovo používaných vakcín proti COVID-19, ktoré boli dobrovoľníkom podané ako posilňovacia dávka po základnom očkovaní vakcínami AstraZeneca a Pfizer/BioNTech.

Porovnanie 7 posilňovacích VAKCÍN
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: gettyimages.com)

„Existuje len málo údajov o porovnateľnej bezpečnosti a imunogénnosti rôznych vakcín COVID-19 podaných ako tretia (posilňovacia) dávka. S cieľom získať údaje na optimalizáciu výberu posilňovacích vakcín sme skúmali reaktogenitu a imunogenitu siedmich rôznych vakcín COVID-19 ako tretej dávky,“ vysvetľujú autori štúdie svoje rozhodnutie porovnať toľko vakcín navzájom.

Výskumníci skúmali a merali okrem iného aj hladiny protilátok, neutralizáciu vírusu alebo bunkovú odpoveď v závislosti od typu použitej posilňovacej vakcíny. Hladina protilátok ukazuje, koľko protilátok proti S-proteínu koronavírusu ľudské telo vytvára. Údaje o neutralizácii vírusu ukazujú, ako dobre sú protilátky vytvorené v krvi schopné neutralizovať vírus SARS-CoV-2, keď sa s ním stretnú. Bunkové reakcie spolu s tvorbou protilátok sú súčasťou imunitnej odpovede organizmu na stretnutie s patogénom. Bunkami sprostredkovanú imunitu predstavujú napríklad B- a T-bunky a ich odpoveď naznačuje, koľko z nich je špecificky zacielených na koronavírus.

Výsledky štúdie sú jednoznačné - kombinácia vakcín poskytla najlepšiu ochranu proti koronavírusu. To znamená, že na posilňovaciu dávku sa použije iná vakcína než bola aplikovaná pri základnom očkovaní.

Všetky vakcíny, ktoré zvyšovali imunitu, fungovali u starších aj mladších ľudí. Medzi konkrétnymi posilňovacími vakcínami však boli významné rozdiely, čo je v súlade aj s inými údajmi z nerandomizovaných štúdií,“ uvádzajú výskumníci.

Porovnanie všetkých siedmich skúmaných posilňovacích vakcín je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

Porovnanie 7 posilňovacích VAKCÍN
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Tlačová správa)

Nečakajte s posilňovacou dávkou

Účinnosť základného očkovania proti koronavírusu sa časom znižuje, preto sa odporúča včas absolvovať posilňovacie očkovanie. Najmä rizikové osoby, akými sú starší ľudia, ľudia s cukrovkou, vysokým krvným tlakom, rakovinou alebo oslabenou imunitou, by rozhodne nemali na posilňovaciu dávku čakať.

Zaujme vás: Bojíte sa NÁKAZY? Robte túto AKTIVITU, šanca na COVID bude nižšia!

Najrýchlejší spôsob, ako získať posilňovaciu dávku, je navštíviť jedno z očkovacích miest. Ich pravidelne aktualizovaný zoznam nájdete tu. Záujemcovia o očkovanie si môžu vybrať, ktorou vakcínou sa dajú zaočkovať alebo preočkovať. Očkovacie centrá a lekári sú tiež povinní odpovedať na všetky otázky, ktoré môžu ľudia o vakcíne mať.

Viac o téme: OčkovanieVakcínaKoronavírusCovid-19
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9