PLESŇOVÉ ochorenia či ZHORŠENIE videnia môžu NAZNAČOVAŤ túto CHOROBU: Týka sa to aj vás?

15.11.2021

Časté močenie, pocit sucha v ústach, opakujúce sa plesňové alebo infekčné ochorenia v močovo-pohlavnej oblasti, ale tiež zhoršenie videnia do diaľky či strata citlivosti alebo pálivý pocit na prstoch dolných končatín môžu naznačovať rozvíjajúcu sa cukrovku.

Diabetológ Juraj Gmitrov z krompašskej nemocnice preto pri príležitosti Svetového dňa diabetu (14.11.) pripomína význam preventívnych prehliadok. V súvislosti s pandémiou nového koronavírusu tiež upozorňuje na možnú príčinnú súvislosť oboch ochorení, preto obéznym osobám odporúča očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Čítajte tiež: Lacný ZABIJAK? Takto MENÍ palmový olej NÁDOROVÉ bunky v priebehu KRÁTKEJ doby!

"Pri vyšších hodnotách cukru v krvi sa vylučuje veľké množstvo glukózy do moču, glukóza na seba viaže vodu a pacient je nútený často a veľa močiť, niekedy aj tri až štyri litre za deň," predstavil Gmitrov jeden z najčastejších príznakov rozvíjajúcej sa cukrovky.

Pacient tiež podľa neho môže pociťovať slabosť a nevýkonnosť.

"Najzávažnejším prejavom je život ohrozujúci stav, ktorý sa prejavuje až kómou, plytkým zrýchleným dýchaním v dôsledku silného okyslenia organizmu, vysokých hodnôt cukru v krvi a straty tekutín," doplnil.

Cukrovka 1. typu

Cukrovka, ktorou trpí približne desať percent populácie rozvinutých krajín a ktorú preto lekári považujú za epidémiu 21. storočia, sa delí na viacero typov.

"Cukrovka 1. typu je ochorenie, pri ktorom zanikli B-bunky, ktoré tvoria inzulín v pankrease. Veľa ráz sa prejaví po prekonanej infekcii výraznými príznakmi, a to veľkým smädom a častým močením, závratmi a spavosťou, plytkým a zrýchleným dýchaním," priblížil diabetológ s tým, že tento typ sa vyskytuje najčastejšie u mladých ľudí. 

Cukrovka 2. typu a LADA diabetes

Cukrovka 2. typu, ktorá sa vyskytuje najčastejšie, vzniká najmä v dospelosti a trpia ňou prevažne osoby s vyššou telesnou hmotnosťou a sedavým spôsobom života. Postihnutý ňou môže trpieť dlhé roky bez akýchkoľvek známok.

"Zvláštnym typom diabetu je LADA diabetes, teda skrytý autoimunitný diabetes mellitus dospelých. Charakterizuje ho postupný zánik B-buniek a potreba inzulínovej liečby v neskoršom období života," doplnil Gmitrov. 

Čoraz viac prípadov cukrovky

Ako diabetológ upozornil, lekári počas pandémie nového koronavírusu zaznamenávajú zvýšený výskyt novovzniknutého diabetu, preto nevylučujú príčinnú súvislosť medzi obidvoma pandémiami.

"Toto ešte viac zvyšuje zaťaženie zdravotníctva a diabetologických ambulancií. Preto je vhodné predísť vzniku cukrovky a zhoršeniu jej priebehu cestou prevencie COVID-19 očkovaním, a to najmä obéznych jednotlivcov," radí. 

Fotogaléria


Tagy:
zdravie cukrovka prevencia príznaky

15.11.2021  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Špuntík

Diskusia