Keď OCHORIE životne dôležitý orgán: JAZVY na PEČENI s fatálnymi dôsledkami!

Zdroj: gettyimages.com
2021-11-04 18:00:00

Regeneračná schopnosť pečene nie je neobmedzená. „Človek za celý život zje niekoľko ton potravín. Málokto z nás si uvedomuje, že sme nevyhnutne odsúdení na to, aby sme celý život jedli, že naše telo sa musí obnovovať a k tomu potrebujeme kvalitnú výživu," uviedol hepatológ Marián Oltman z bratislavského centra Thalion.

 

Najčastejším ochorením pečene je nealkoholová tuková choroba pečene.

Upozornil, že ak sa k nesprávnej skladbe potravy pridajú ďalšie negatíva moderného životného štýlu, vzniká základ pre rôzne civilizačné choroby, kde trpí aj pečeň.

Čítajte tiež: CHYBA, ktorou si PRIVOLÁVATE zdravotné PROBLÉMY: Ako často treba PRAŤ obliečky!

"Tým, ako a čo jeme, si budujeme nielen svoje telo, ale aj imunitu," poznamenal Oltman.

Mala by sa viac kontrolovať

Najčastejším ochorením pečene je nealkoholová tuková choroba pečene (NAFLD), pri ktorom sa v nej hromadí tuk a bráni jej správne fungovať.

„V minulosti nebola steatóza pečene považovaná za veľkú hrozbu, domnievali sme sa, že do určitej miery nevadí. No posledných desať rokov sa potvrdzuje, že ani steatóza nie je úplne beztrestná a je potrebné zvýšiť mieru jej kontroly," povedal Oltman.

Na zlepšenie stavu pečene postihnutej NAFLD sa využívajú esenciálne fosfolipidy.

Počiatok rozvoja cirhózy

Steatóza pečene môže prejsť do ďalšieho štádia NAFLD -  nealkoholová steatohepatitída (NASH), ktorá môže prejsť do fibrózy, cirhózy a tiež do hepatocelulárneho karcinómu. Kým jednoduchá steatóza pečene nie je nebezpečná, nealkoholová steatohepatitída (NASH) je už počiatkom rozvoja cirhózy, teda ochorenia s nezvratnými fatálnymi dôsledkami.

„Najprv to vedie k veľmi ľahkému stupňu zápalu, súčasne vzniká ľahký stupeň fibrotizácie pečene alebo jazvovatenie. Normálna pečeň má primerané množstvo takzvaného spojiva, no tým, že ju stresujeme, spojivového tkaniva pribúda, fibrotizuje a spúšťame tým ochorenia pečene," zhrnul Oltman.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie prevencia pečeň

2021-11-04 18:00:00  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Gurman.sk

Špuntík

Diskusia