STRES sa môže ukázať na KOŽI: Nepríjemná ZMENA, ktorá deformuje KĹBY

29.10.2021

Psoriáza alebo lupienka je kožné autoimunitné ochorenie, ktoré sa môže prejaviť v ktoromkoľvek veku. Pod jeho vznik sa podpisuje genetika, stres, ale aj životný štýl.

Pri príležitosti Svetového dňa psoriázy, ktorý pripadá na piatok, to pripomenula Denisa Dostálová, dermatologička z Agel Clinic Bratislava.

"Veľkú úlohu pri vzniku psoriázy zohráva genetika a najčastejším vyvolávajúcim faktorom je stres organizmu, či už ide o traumu, psychický stres, operáciu alebo napríklad aj ochorenia sprevádzané vysokými teplotami," vysvetlila Dostálová.

Čítajte tiež: Zvláštny JAV počas SPÁNKU, ktorý vás môže ZOBUDIŤ: STÁVA sa to aj vám?

Ovplyvňuje aj kĺby

Dodala, že pri ochorení dochádza k zrýchlenému procesu keratinizácie kožných buniek, čo má za následok vznik začervenaných menších či väčších ložísk na koži  pokrytých striebristými šupinkami.

"Môže však dôjsť aj k postihnutiu nechtov, ktoré sa prejavuje priehlbinkami a škvrnami a, bohužiaľ, dochádza často aj k postihnutiu kĺbov, čo má za následok bolesti kĺbov až ich deformity," priblížila odborníčka.

Najvyšší čas navštíviť odborníka je pri prvých prejavoch.   

Nedá sa vyliečiť

Podľa jej slov ide o ochorenie, ktoré sa v súčasnosti vyliečiť nedá, avšak existuje veľa možností liečby. Ide o lokálne prípravky, UV žiarenie, teda takzvanú PUVA terapiu, čo je kombinácia UV svetla s psoralénom. Pri závažnejších prípadoch sa používajú cytostatiká, retinoidy alebo biologická liečba. 

Rizikovou skupinou sú podľa lekárky predovšetkým ľudia s pozitívnou rodinnou anamnézou na psoriázu, zvýšené riziko je u ľudí pod veľkým stresom, s nesprávnou životosprávou, ale aj pri ľuďoch užívajúcich lieky ako antimalariká, lítium či nesteroidné antiflogistiká.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie choroba prevencia psoriáza

29.10.2021  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Špuntík

Diskusia