SKRYTÉ príznaky nepríjemnej CHOROBY, na ktorú NEEXISTUJE liek: Aj takto sa môže UKÁZAŤ

12.04.2021

Pacient s Parkinsonovou chorobou nemusí nutne trpieť trasením. Choroba sa na začiatku môže prejavovať zápchou, poruchou čuchu, depresiou či poruchami spánku. Pripomenul to Národný portál zdravia (NPZ) na sociálnej sieti pri príležitosti nedeľňajšieho Svetového dňa Parkinsonovej choroby.


Veľký vplyv na stav pacientov s Parkinsonom má podľa NPZ aj fyzický pohyb. Tí, ktorí veľa chodia alebo robia nejaký šport, sú na tom nepomerne lepšie a potrebujú menšie dávky liekov než tí, ktorí sedia a nič nerobia.


Čítajte tiež: Máte radi toto OVOCIE? Jeho častá KONZUMÁCIA zvyšuje riziko MELANÓMU

"V súčasnosti nie je dostupný liek, ktorý by dokázal túto chorobu vyliečiť, no existuje liečba, ktorá výrazne zlepšuje kvalitu života pacientov," dodal NPZ.

Príčiny vzniku

Parkinsonova choroba sa najčastejšie prejavuje u ľudí okolo šesťdesiatky, výnimkou však nie sú ani štyridsaťroční pacienti.

"Príčin vzniku ochorenia je viac - genetické dispozície, vplyvy prostredia, expozícia škodlivými látkami či spôsob životosprávy," spresnila NPZ na svojej webovej stránke.

Príznaky choroby

Pacienti trpiaci Parkinsonom sú v pohyboch extrémne pomalí. Ďalším úskalím choroby je zvýšená stuhnutosť a napätie vo svaloch. Určité percento postihnutých má aj pokojový tras, spravidla horných končatín. Pacienti majú tendenciu padať.

"Z nemotorických príznakov sa môžu objaviť aj halucinácie, pokles systolického tlaku krvi a erektilná dysfunkcia. Pacienti majú sťažené žuvanie, prehĺtanie a artikuláciu reči," vymenoval NPZ.

Čím skôr, tým lepšie

V súčasnosti nie je dostupný liek, ktorý by dokázal túto chorobu vyliečiť, ale čím skôr sa rozpozná, tým je perspektíva pacienta lepšia.

"Okrem farmakologickej liečby slovenskí lekári už niekoľko rokov využívajú napríklad aj hĺbkovú mozgovú stimuláciu," spresnil NPZ.

K životu parkinsonikov by mali podľa NPZ patriť každodenné prechádzky. Veľkou pomocou je každodenný 40 minútový nordic walking, teda chôdza s palicami.

"Spojenie pohybov rúk a nôh je pre týchto pacientov ideálne, keďže pri správnej chôdzi sa zapája až 90 percent všetkých svalov nášho tela," dodal NPZ.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie prevencia Parkinsonova choroba

12.04.2021  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia