KORONAVÍRUS môže zanechať nepríjemné NÁSLEDKY: Pozrite sa, čoho je infekcia SCHOPNÁ!

08.04.2021

Jeden z troch ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, trpel ešte šesť mesiacov po vyliečení neurologickými alebo psychiatrickými ochoreniami. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na štúdiu zverejnenú v stredu vo vedeckom časopise The Lancet Psychiatry.

Štúdia analyzovala zdravotné záznamy viac ako 230.000 pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19. Autori zistili, že 34 percentám z nich v priebehu šiestich mesiacov od vyliečenia diagnostikovali neurologické alebo psychiatrické ochorenie.

Čítajte tiež: 3 NAJHORŠIE alkoholické nápoje pre PEČEŇ: Tieto drinky ZVYŠUJÚ riziko POŠKODENIA orgánu

Pacienti s COVID-19 sú podľa autorov výrazne náchylnejší na neurologické ochorenia ako ľudia trpiaci inými infekciami dýchacích ciest. Najčastejšími problémami boli úzkosť, ktorá sa vyskytla u 17 percent pacientov, a poruchy nálady (14 percent). U 13 percent pacientov išlo o prvý prípad výskytu problémov v oblasti duševného zdravia.

Vyššie riziko po covide

Experti takisto skúmali údaje viac ako 100.000 pacientov s chrípkou a viac ako 236.000 osôb s rôznymi infekciami dýchacích ciest. Ľudia mali celkovo o 44 percent vyššie riziko výskytu neurologických a duševných ochorení po prekonaní covidu ako po chrípke a o 16 percent vyššie riziko ako tí, ktorí prekonali infekcie dýchacích ciest. Riziko výskytu dlhodobých problémov bolo vyššie u pacientov, ktorí boli hospitalizovaní s ťažkým priebehom covidu.

Paul Harrison z Oxfordskej univerzity, ktorý bol jedným z hlavných autorov štúdie, povedal, že hoci je riziko rozvoja neurologických a duševných porúch u jednotlivcov nízke, celkový vplyv v rámci svetovej populácie môže byť "významný". Mnohé z týchto ochorení sú podľa neho chronické.

Fotogaléria


Tagy:
psychika Covid-19 koronavíru

08.04.2021  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia