POŠKODZUJE srdce i pľúca a zvyšuje riziko ÚMRTIA na KORONAVÍRUS: Znečistené ovzdušie ako HROZBA

19.02.2021

Znečistené ovzdušie spôsobilo vlani v piatich najľudnatejších mestách sveta približne 160.000 predčasných úmrtí. Informovala o tom vo štvrtok environmentálna organizácia Greenpeace, píše agentúra AFP.

Najviac zasiahnutým mestom je indická metropola Naí Dillí. Jemné prachové častice menšie než 2,5 mikrometra (PM2,5), ktoré poškodzujú srdce a pľúca a môžu viesť k vzniku vážneho astmatického ochorenia, tam zapríčinili smrť približne 54.000 ľudí.

Čítajte tiež: KORONAVÍRUS Lekári upozorňujú: Tieto LIEKY proti bolesti radšej NEUŽÍVAJTE pred OČKOVANÍM!

Mikroskopické častice PM2,5, vznikajúce spaľovaním fosílnych palív, boli príčinou úmrtia 40.000 ľudí v japonskom hlavnom meste Tokio. Ďalšími tromi najznečistenejšími veľkomestami sú Šanghaj v Číne, brazílske Sao Paulo a metropola Mexika.

Riziko úmrtia na koronavírus

Organizácia Greenpeace vyzvala vlády, aby investovali do obnoviteľných zdrojov energie a prestali budovať nové uhoľné elektrárne. Podľa niektorých štúdií zvyšuje vdychovanie častíc PM2,5 riziko úmrtia na koronavírusové ochorenie COVID-19.

K vysokému počtu úmrtí došlo napriek tomu, že kvalita ovzdušia sa počas uplynulého roka v niektorých sledovaných oblastiach zlepšila v dôsledku pandémie koronavírusu a s ňou spojených cestovných obmedzení, poznamenáva AFP.


Tagy:
zdravie znečistenie ovzdušie

19.02.2021  |  Foto: gettiymages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia