Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Takto mnohí nevedomky ZAŤAŽUJÚ svoje CIEVY: Koledujú si o mozgovú PRÍHODU!

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: gettyimages.com)

Kôrnatenie ciev, čiže aterosklerózu, spôsobuje ukladanie cholesterolu a ďalších tukov v tepnách. Tie následne strácajú svoju pružnosť a dochádza k ich zúženiu, čo môže viesť k neprekrveniu dolných končatín, cievnej mozgovej príhode či k srdcovému infarktu.


Kardiológ a obezitológ Ivan Majerčák preto hovorí, že je dôležité strážiť si a udržiavať hladinu cholesterolu na zdravej úrovni. Pomôcť pri tom môže psychohygiena aj zdravá strava.

Čítajte tiež: Trápny ZLOZVYK, ktorý vás môže dostať do vážnych PROBLÉMOV: Odteraz s ním už skoncujte!

Odporúča vyhýbať sa civilizačným nástrahám.

"To platí nielen o alkohole a cigaretách, ale aj o všadeprítomnom strese. Tomu dokážeme čeliť pomocou psychohygieny či upevňovaním duševného zdravia, jednoduchou relaxáciou, či prechádzkou v prírode," uviedol. 

Kde sa skrývajú tuky? 

Z jedálnička odporúča vypustiť červené mäso, konkrétne bravčové či hovädzie, a nahradiť ho morčacím, kuracím či jahňacím mäsom, alebo rybami. Pripomenul, že veľké množstvo tukov sa skrýva taktiež v údeninách, masle, či mliečnych výrobkoch s vyšším obsahom tuku. 

Takto mnohí nevedomky ZAŤAŽUJÚ
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Nadmerná konzumácia rafinovaného cukru a sladkostí môže podľa obezitológa viesť k zvyšovaniu zlého cholesterolu, ako sprievodného javu pri metabolizme sacharidov.

"Voľte radšej med alebo kvalitnú horkú čokoládu s vyšším obsahom kakaa. Nedajte sa pomýliť hnedým cukrom, ktorý má rovnako zlý glykemický index ako biely cukor," komentoval Majerčák s tým, že k životu čistý biely ani hnedý cukor ľudský organizmus nepotrebuje vôbec.

Čomu sa ešte vyhýbať? 

Vyprážané jedlá by mali byť v jedálničku tabu. Zdôvodnil to tým, že pri vyprážaní dochádza k znehodnocovaniu tukov, tie následne ľahšie zanášajú cievy. Radí tiež vyhýbať sa transmastným tukom, napríklad margarínu, ktorý sa nachádza v polevách, náplniach v oplátkach, krekroch, zálievkach, či v nekvalitných cukrovinkách. Nahradiť ich treba vlašskými orechmi, mandľami alebo lieskovými orechmi.

Z nápojov odporúča čistú vodu. Vhodné je obmedziť príjem sladených nápojov a ďalších výrobkov obsahujúcich kukuričný sirup, ktorý je v zloženiach často uvádzaný ako glukózofruktózový sirup. Rovnako podľa slov odborníka treba obmedziť aj nápoje s náhradnými sladidlami.

Viac o téme: StresStravaKôrnatenie ciev
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9