Neviete sa ZBAVIŤ vysokého krvného tlaku? JEDINÝ spôsob, ktorý zaručí život bez neho!

20.10.2020

V prípade liečby vysokého krvného tlaku zohráva dôležitú úlohu aktívna účasť pacienta a komunikácia s lekárom. „Aktívny prístup k liečbe zo strany pacientov zvyšuje šance dodržiavania liečby, a tým aj jej účinnosť," povedala Adriana Šimková, praktická lekárka a hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo.


Dôležité je nebyť ticho a ozvať sa

Vysokým krvným tlakom trpí v priemere každý tretí Slovák. Množstvo pacientov je však podľa odborníkov neliečených.

Čítajte tiež: ZRADNÝ účinok dôležitého MINERÁLU v tele: Neverili by ste, kedy a ako vám môže UBLÍŽIŤ!

"Mnohým by pomohlo, keby s nimi na vyšetrenie prišiel niekto blízky, ktorému sa zdôveria, on by si zapamätal dôležité informácie, respektíve ich dokázal neskôr pripomenúť. Podstatné sú i otázky, ktoré pacient položí lekárovi, pretože úroveň ich vzájomnej komunikácie sa výrazne podpisuje na tom, ako pacient prijme liečbu,“ spresnila Šimková s tým, že blízka osoba môže pomôcť najmä pacientom seniorom.

Pacientom odporúča, aby si spísali základné informácie a otázky, ktoré chcú s lekárom prediskutovať a nebáli sa ozvať v prípade, že im je niečo nejasné. Prevenciou pred neporozumením môže byť ak pacient na záver rozhovoru zhrnie vlastnými slovami, čo sa od lekára dozvedel. Pre časovo vyťažených pacientov zdôrazňuje možnosť kontaktovať lekára telefonicky alebo mailom. Apeluje tiež na využitie elektronických receptov, rôznych dostupných aplikácií, slúžiacich na kontrolu zdravotného stavu, ktoré zabezpečujú efektívnu komunikáciu lekár-pacient.

Treba dodržiavať režimovú liečbu

Odborníci tiež upozorňujú, že úspešnosť liečby závisí aj od pacientovej sebadisciplíny. V prípade vysokého krvného tlaku zohráva dôležitú úlohu aj režimová liečba, teda dodržiavanie istej životosprávy. Pacient by mal dodržiavať pravidelnú fyzickú aktivitu, spánkovú hygienu, správne stravovacie návyky, prípadne obmedziť fajčenie, či redukovať svoju telesnú hmotnosť.

Prevenciou je najmä poznať vlastný zdravotný stav, čo umožňujú pravidelné preventívne prehliadky. Lekári tiež vyzývajú pacientov, aby si pravidelne kontrolovali krvný tlak aj doma pomocou tlakomeru.

Kedy ide o hypertenziu? 

Hodnoty krvného tlaku sa uvádzajú v milimetroch ortuti. Táto jednotka sa označuje ako mm Hg. Hypertenzia nastáva vtedy, ak je krvný tlak dlhodobo v hodnotách nad 140/90 mmHg, prípadne u diabetikov nad hodnotami 130/90 mmHg. Normálna hodnota je u väčšiny ľudí pod 130/80 a optimálna hodnota pod 120/80.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie pacient liečba hypertenzia vysoký krvný tlak

20.10.2020  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia