Dôvody, prečo u vás nefunguje LIEČBA: Bežné CHYBY, za ktoré môžete kruto doplatiť

26.06.2020

Aby liečba fungovala, treba dodržiavať rady lekára. Upozorňujú na to odborníci z Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) v projekte Lieky s rozumom. V rozvinutých krajinách pritom podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) koná podľa odporúčaní lekára len polovica pacientov trpiacich chronickými ochoreniami.

 

„Adherencia, teda dodržiavanie odporúčaní lekára týkajúcich sa užívania liekov, medicínskych pomôcok, ale napríklad aj rád týkajúcich sa zmeny pacientovho životného štýlu či zúčastňovania sa terapeutických sedení, má pri liečbe zásadný význam,“ hovorí prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Čítajte tiež: Opačný efekt zdravých POTRAVÍN, ktorý vás zaskočí: Na tieto si treba dávať POZOR!

Pacienti nedodržiavajú liečbu

Adherenciu podľa nej môže podporiť aj dôvera, ktorú pociťuje pacient k svojmu lekárovi.

„Žiaľ, stále veľa pacientov stanovenú liečbu nedodržiava. Niektorí občas zabudnú liek užiť, iní zase nedodržiavajú čas užitia lieku alebo si menia dávku. Ďalší napríklad zabudnú na odporúčanie od svojho lekára či lekárnika, či lieky majú užívať pred jedlom alebo po jedle. Kombinujú ich s inými liekmi alebo potravinami, s ktorými daný liek vytvára nežiaduce interakcie. A nájdu sa aj takí, ktorí liečbu samovoľne ukončia,“ menuje problémy pri užívaní liekov.

Pacienti podľa WHO prerušujú liečbu aj preto, lebo sa im zlepší zdravotný stav a odmietajú brať ďalšie lieky, ale aj preto, lebo s liečbou nie sú spokojní, majú nedostatočné informácie o chorobe či nerealistické očakávania účinkov liečby.

Treba lekára počúvať

AOPP preto pacientom odporúča počúvať lekára, pýtať sa ho a dodržiavať predpísanú liečbu.

„Mali by sme sa zaujímať a v prípade potreby si aj zaznačiť, v akých časových rozpätiach máme užívať predpísané lieky, s čím ich nemáme kombinovať a čo máme robiť v prípade, ak nám spôsobia nejaké vedľajšie účinky. Pokiaľ nám lieky z nejakého dôvodu nesadnú, nemali by sme ich bezhlavo ihneď vysadzovať a nikomu o tom nepovedať. Ale naopak, ísť za svojím lekárom a riešiť s ním túto situáciu,“ hovorí Lévyová.

Ak berieme antibiotiká a lekár nám stanoví, že ich máme brať desať dní, určite by sme nemali skončiť po siedmich dňoch, ani v prípade, ak sa už cítime fit. A ak nám lekár poradí, že by nášmu stavu prospela pravidelná mierna fyzická aktivita a úprava stravy, mali by sme sa o to pokúsiť,“ dodala prezidentka AOPP.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie pacient lekár liečba prevencia

26.06.2020  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia