Piatok26. apríl 2024, meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

MÝTUS, ktorý zatočí s vaším presvedčením: Naruší zdravie počas koronavírusu!

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: gettyimages.com)

Jedným z častých mýtov o novom koronavíruse je ten, že konzumácia alkoholu tento vírus ničí. V skutočnosti je to úplne inak!

Nechráni pred ochorením

"Konzumácia alkoholu, naopak, pravdepodobne zvýši zdravotné riziká, ak sa osoba infikuje. Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že v žiadnom prípade by ste nemali konzumovať akýkoľvek druh alkoholického produktu ako prostriedok prevencie alebo liečby ochorenia COVID-19," pripomínajú odborníci z odboru podpory zdravia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Čítajte tiež: Je KORONAVÍRUS pohlavne prenosná choroba? Pravda o šírení infekcie počas SEXU

Podľa nich je vhodné vyvarovať sa alkoholu úplne, aby človek nenarušil svoj imunitný systém a zdravie a neriskoval aj zdravie ostatných. Aj pri práci z domu počas aktuálnych opatrení by človek mal dodržiavať pravidlá platné na pracovisku a zákaz konzumácie alkoholických nápojov. Mal by tiež zostať triezvy, aby bol ostražitý, mohol konať rýchlo a rozhodovať sa s jasnou hlavou. Je tiež vhodné uistiť sa, že deti a mladí ľudia nemajú prístup k alkoholu.

"Pitie alkoholu nechráni pred ochorením COVID-19 a môže byť nebezpečné," varujú odborníci.

MÝTUS, ktorý zatočí s
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Radšej si kúpte výživové doplnky

Peniaze je podľa nich lepšie investovať do nákupu zdravých a výživných potravín, ktoré udržia dobré zdravie a posilnia imunitný systém.

"Namiesto toho, aby ste konzumovali alkohol, vyskúšajte si cvičenie doma. Fyzická aktivita posilňuje imunitný systém a z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska je vysoko prospešným spôsobom zvládnutia karantény," radia, ako využiť čas v domácej izolácii.

Ovplyvňuje psychiku

Alkohol tiež podľa ÚVZ SR nepomáha vyrovnať sa so stresom. Naopak, zvyšuje príznaky panických a úzkostných porúch, depresie a iných duševných porúch a riziko násilia v rodine a domácnosti. Alkohol vo väčších množstvách zvyšuje riziko syndrómu akútnej respiračnej tiesne (ARDS), ktorá je jednou z najzávažnejších komplikácií COVID-19.

Okrem toho, že alkohol ovplyvňuje myšlienky, úsudok, rozhodovanie a správanie, aj vo veľmi malých množstvách môže spôsobiť určité druhy nádorových ochorení. Počas tehotenstva predstavuje konzumácia alkoholu riziko pre nenarodené dieťa.

Viac o téme: AlkoholZdravieChorobaVírusPrevenciaKoronavírus
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9