Následky miernej zimy sa začínajú prejavovať: Vplyv na správanie KLIEŠŤOV!

25.03.2020

Hovoriť o kliešťoch v tomto období je nanajvýš aktuálne najmä preto, že mierna zima zrejme spôsobí tento rok ich zvýšený výskyt. Jarná aktivita kliešťov začína koncom marca a vrcholí v apríli a máji, druhýkrát sa začínajú páriť a množiť na jeseň, hlavne v septembri.

Pre život kliešťa sú domovom hlavne trávnaté porasty, pri chôdzi, či ležaní vo vysokej tráve dokáže kliešť využiť nestráženú chvíľu a prelezie na človeka, pričom sa usadí na ľudskom tele na miestach, kde je najjemnejšia koža. Keď také miesto nájde zakliešti sa, pričom spôsobí drobné poranenie. 

Čítajte tiež: Ďalší varovný signál nakazenia sa: Ak pociťujete toto, môže ísť o znamenie KORONAVÍRUSU!

V prvom momente človek necíti nič, pretože kliešť miesto vpichu znecitlivie obsahom štiav, ktoré vylúči. Prisatie si ani neuvedomíme, až kým si náhodne nevšimneme, že ho máme. Čo je však omnoho závažnejšie, časť populácie kliešťov, ktorá žije v prírode aj na Slovensku je infikovaná niektorými etiologickými mikroorganizmami, ktoré prenášajú na človeka. Dominuje hlavne kliešťová encefalitída, častá je aj lymeská borelióza. Okrem týchto dvoch chorôb prenáša kliešť aj Q-horúčku, alebo tularémiu, tá sa na Slovensku vyskytuje zriedkavo,“ stručne popisuje proces prisatia kliešťa a jeho možné neliečené dôsledky vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici MUDr. Mária Avdičová.

Očkovanie ako prevencia

Proti chorobám, ktoré prenášajú kliešte, máme k dispozícii len očkovaciu látku proti kliešťovej encefalitíde, ktorá je vysoko účinná a odporúča sa ľuďom ako lesní robotníci, geodeti, geológovia, či orientační bežci a iní športovci, ktorí behávajú v prírode. Proti kliešťovej encefalitíde sa využíva prevencia hlavne u profesionálnych osôb, no podľa MUDr. Avdičovej pribúdajú postupne občania, ktorí dávajú očkovať svoje deti.

Najoptimálnejšie obdobie na zaočkovanie prvou z troch dávok očkovacej látky proti kliešťovej encefalitíde je koniec február a marec, druhú dávku odborníci odporúčajú podať koncom marca, alebo začiatkom apríla, ešte pred jarnou aktivitou kliešťov. Tretiu dávku odporúčajú podať v septembri. Takéto očkovanie chráni človeka pred týmto pomerne vážnym ochorením až päť rokov. 

„Na lymskú boreliózu sa zatiaľ nepodarilo vedcom vyvinúť účinnú očkovaciu látku. V európskych podmienkach je mikroorganizmus, ktorý spôsobuje toto ochorenie, totiž veľmi variabilný. Jediná ochrana je prevencia - chodiť do prírody oblečený, spodnú časť nohavíc stiahnuť, po návrate domov si dôkladne prezrieť telo, hlavne tie miesta, kde je koža tenká,“ zdôrazňuje MUDr. Avdičová.

Lymská borelióza je pomerne vážne ochorenie, ktorého výskyt v SR stúpa.

Ako ho odstrániť z tela? 

Kliešť sa dá z tela odstrániť pomerne jednoduchým spôsobom, len treba k tomu podľa MUDr. Avdičovej pristupovať s chladnou hlavou a nerobiť trhavé pohyby. Najoptimálnejšie je pinzetou uchopiť jeho ploské telo čo najbližšie pri koži a kývavým spôsobom ho pomaly uvoľňovať. Potom je potrebné miesto vydezinfikovať, pričom najúčinnejší je jódový dezinfekčný prípravok. Tieto prípravky ničia vírusy a baktérie, ktorými môže byť kliešť nainfikovaný.

Oblasti, kde je najviac kliešťov

Endemické oblasti (výskyt nakazených kliešťov) sú na Slovensku lokalizované predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. Toto veľké ohnisko sa tiahne od jeho prameňa až po miesto, kde sa vlieva do Dunaja. Kým v minulosti bolo infikovanými kliešťami zamorená len ľavá strana Váhu, v 70-tych rokoch minulého storočia sa to rozšírilo aj na jeho pravú stranu. 

„V tejto oblasti zaznamenávame mnoho rokov najvyššiu chorobnosť, aj keď treba povedať, že v SR nie je chorobnosť na kliešťovú encefalitídu vysoká. Ide ročne o 70 až 90 prípadov, ktoré majú stredne ťažký priebeh a vyžadujú si hospitalizáciu, ktorá trvá v priemere dva týždne. Z toho dôvodu sa v SR nikdy neuvažovalo o celoplošnej vakcinácii proti tejto chorobe, pretože mnoho ľudí nie je vystavené tomuto riziku,“ uviedla MUDr. Avdičová.

Okrem okolia Váhu možno za endemické územie považovať aj juhozápadnú časť Slovenska, Nitriansky kraj a hlavne jeho južnejšie okresy. Výskyt infikovaných kliešťov sa však zaznamenáva už aj v oblastiach, kde v minulosti nebola potvrdená endemičnosť.

Fotogaléria


Tagy:
zima jar kliešte prevencia parazity

25.03.2020  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: Tlačová správa

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia