Situácia, ktorá môže mať vážny dopad: O tomto by mali alergici vedieť!

22.06.2019

Aj v uplynulých dňoch dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Denné koncentrácie peľu ihličnanov klesli do stredných až nízkych koncentrácií, stúpli však denné koncentrácie peľu slabšie alergizujúcich pŕhľavovitých rastlín.

 

Najsilnejí alergén tohto obdoia – peľ tráv z čeľade lipnicovitých, v najvyšších koncentráciách zachytili monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, v Žiline, v Bratislave a v Nitre. Najvyššie denné koncentrácie peľu pŕhľavy zachytila predovšetkým monitorovacia stanica v Banskej Bystrici, dosť tohto typu peľu bolo aj v Bratislave, Nitre a Žiline. Ostatné monitorovacie stanice zachytili peľ tráv a pŕhľavy v stredných až  nízkych koncentráciách. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ pajaseňa, bazy, lipy, gaštanu , mrlíka, skorocelu, štiavu, ako aj astrovitých a mrkvovitých rastlín“, uviedla RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR.

Čítajte tiež: Odpad z jahôd ako kráľ medzi bylinkami: Listy obnovia pečeňové bunky a odstránia močové kamene!

Dodala, že koncentrácie spór húb (plesní) sa zvýšili a boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a Alternária, ktorých denné koncentrácie po dažďoch a oteplení postupne narastajú do vyšších hladín.    

Fakt, že peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých – najsilnejšiho alergénu týchto týždňov pokračuje, nepotešia alergikov, ani ich ošetrujúcich lekárov. Denné koncentrácie tohto peľu sa totiž udržia približne na úrovni minulého týždňa. Stúpajúcu tendenciu budú mať denné koncentrácie peľu slabo alergizujúcej pŕhľavy a tiež peľu burín – skorocelu, štiavu a mrlíkov. Peľ tráv vo vysokých koncentráciách sa bude vyskytovať najmä na strednom a severnom Slovensku. Počas slnečných či veterných dní bez zrážok, môžeme očakávať vyššie koncentrácie peľu. Pokles denných hladín peľu bude lokálne ovplyvňovaný najmä zrážkovou činnosťou.


Tagy:
peľ alergia zdravie

22.06.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka  |  Zdroj: red, Tlačová správa

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia