Najrýchlejší spôsob, ako v tele odhaliť rakovinu: Česi vynašli unikátnu metódu!

18.06.2019

Českí vedci vyvíjajú unikátnu metódu. Dúfajú, že už v blízkej budúcnosti budú schopní odhaliť rakovinu rýchlo a jednoducho – z niekoľkých kvapiek krvi pacienta. Ľudia, ktorým hrozí návrat rakoviny, tak možno nebudú musieť podstupovať náročné vyšetrenia na jej zachytenie.

 

Nová metóda oncoMonitor by mohla by zavedená do praxe už tento rok. Jej úlohou bude odhaľovať metastázy, resp. recidívu ochorenia u pacientov po operácii či liečbe. Jednoduchosť metódy spočíva v tom, že na rakovinu upozorní z niekoľkých kvapiek krvi. Až doteraz na to lekári mali k dispozícii len rádiologické vyšetrenie, informuje ČT24.

Čítajte viac: Gastroenterológ Rudolf Hrčka: Až pätina ľudí nad 50 má v hrubom čreve aspoň jeden polyp

Princípom metódy ja pamäťová stopa zmutovanej DNA počas výskytu rakoviny. V krvi pacienta, ktorý podstúpil terapiu, potom znovu hľadajú rovnaké mutácie.

„Pochádzajú len a len z nádoru daného pacienta. Ak skutočne nejaké markery zachytíme, tak ide jednoznačne o to, že sa nádor znovu môže šíriť do krvi,“ uviedol genetik a spoluzakladateľ startupu Elphogene Marek Minárik.

Úspešnosť metódy klinické štúdie síce potvrdili, vedci však budú musieť overiť efektivitu oncoMonitora v praxi, ale aj to, či by test mohli použiť pri rôznych typoch rakoviny. Momentálne sa osvedčila pri karcinóme hrubého čreva.

 

 

Fotogaléria


Tagy:
rakovina kvapka krvi oncoMonitor

18.06.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/zh

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia