Choroba, ktorou trpí rekordný počet Slovákov: Gastroenterológ varuje pred častou chybou

11.02.2019

Slovensko je krajina, ktorá má druhý najvyšší výskyt rakoviny hrubého čreva na celom svete. Celkové štatistiky rakoviny sú na Slovensku podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) alarmujúce.

Ako povedala vo štvrtok na stretnutí s novinármi generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková, rakovina hrubého čreva je druhý najčastejší typ rakoviny, pričom u žien dominuje rakovina prsníka a u mužov je to rakovina pľúc. „Každý rok máme približne 5-tisíc pacientov, u ktorých je zistený nádor hrubého čreva,“ skonštatovala Hlinková.

Čítajte viac: Žalostný pohľad na situáciu našich pacientov: Toto najčastejšie trápi Slovákov s rakovinou

Ako pokračovala Hlinková, stačí pritom absolvovať preventívnu prehliadku, ktorá eliminuje neskoršie štádiá pri náhodných vyšetreniach. Štátna zdravotná poisťovňa začala po 15. januári v rámci skríningu oslovovať náhodne vybraných poistencov vo veku nad 50 rokov a zaslala im imunochemický test. Ako povedala vedúca odboru zdravotného a revízneho vo VšZP Beáta Havelková, necelých 12 tisíc bolo pozitívnych v rámci vyšetrenia prostredníctvom kolonoskopie, pričom 275 pacientov bolo v pokročilejšom štádiu s operáciou a následnou liečbou.

Náklady sa môžu vyšplhať na tisíce eur

Náklady na jedného pacienta sa pritom podľa Havelkovej môžu v rámci prevencie znížiť. Pri účasti na preventívnej prehliadke, pričom je zahrnutý test, kolonoskopia a biopsia, sú náklady na jedného poistenca podľa Havelkovej 211 eur. Avšak náklady na jedného pacienta, ktoré už zahŕňajú hospitalizáciu, lieky a rádioterapiu, sa môžu vyšplhať na tisíce. „Ak príde pacient so symptómami a musí byť liečený, tak ten náklad predstavuje aj 5 tisíc eur na jedného pacienta,“ skonštatovala Havelková.

Ako na stretnutí s novinármi pokračoval internista - gastroenterológ Tibor Hlavatý, preventívny skríning má určite význam. Uskutočňuje sa od roku 2011 a aktuálne je inovovaný. Zaviedol sa pozývací skríning. Test do schránky dostalo 20 tisíc náhodne vybraných osôb nad 50 rokov. Cieľom podľa Hlavatého je, aby cieľové osoby nad 50 rokov boli testované každé dva roky.

Rakovine trvá roky, kým sa naplno rozvinie

Slovensko je podľa Hlavatého krajina, ktorá má druhý najvyšší výskyt rakoviny hrubého čreva na celom svete. „Päť percent Slovákov ochorie na rakovinu hrubého čreva počas svojho života, ak s tým nič neurobíme. Pred nami je už len Maďarsko,“ povedal Hlavatý. Dôvodom je podľa neho kultúrny fenomén v spracovávaní mäsa a údenín, ktoré obsahujú veľa karcinogénov.

Podľa Hlavatého trvá asi 15 až 20 rokov, kým sa rakovina hrubého čreva naplno vyvinie do zhubného štádia. „To nám dáva možnosť zasiahnuť preventívne a odstrániť nezhubné predštádiá,“ pokračoval Hlavatý. Prvým krokom je podľa neho test na okultné krvácanie, ktorý má citlivosť na úrovni 70 až 80 percent. Druhým spôsobom testovania, buď po pozitívnom prvom teste alebo napriamo, je kolonoskopia, čo je podľa Hlavatého účinnejšia metóda. Potom už prichádza polypektómia, ktorá obsahuje už aj menší zákrok odstránenia nezhubného výrastku, tzv. polypu.

 

Fotogaléria


Tagy:
rakovina hrubého čreva

11.02.2019  |  Foto: Gettyimages.com, TASR/Milan Kapusta  |  Zdroj: SITA

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia