Nedosiahneme ani na priemer: Slováci žijú kratšie než inde v Európe, pozrite sa, o koľko

27.11.2018

Dĺžka života v krajinách EÚ stabilne rastie, ale od roku 2011 sa značne spomalila. Veľké rozdiely v dĺžke života pretrvávajú nielen medzi pohlaviami, ale aj v rámci sociálno-ekonomického postavenia.

Európsky priemer predpokladanej dĺžky života je 81 rokovNa Slovensku bola v roku 2016 predpokladaná dĺžka života 77 rokov. Vyplýva to z tlačovej správy Európskej komisie. Tá spolu s organizáciou OECD uverejnila dokument „Stručný pohľad na zdravie: Európa 2018“. Najčastejšími príčinami úmrtí na Slovensku boli ochorenia obehového systému a rakovina.

Čítajte viac: Kto nás bude liečiť?! Spýtali sme sa študentov medicíny, či chcú odísť zo Slovenska

Na Slovensku môže 30-ročný muž s vysokou úrovňou vzdelania očakávať, že bude žiť o 15 rokov dlhšie v porovnaní s tým, keby dosiahol len nízku úroveň vzdelania. Podobne, 30-ročná vzdelaná žena môže očakávať dlhší život o 7 rokov v porovnaní so ženou s nízkou úrovňou vzdelania.

„Stručný pohľad na zdravie: Európa 2018“ prezentuje analýzy zdravotného stavu občanov EÚ a výkonnosti zdravotníctva v 28 členských štátoch, 5 kandidátskych krajinách a 3 krajinách krajín Európskeho združenia voľného obchodu (EZVO). Cieľom je pomôcť členským štátom reagovať na výzvy a podporiť ich snahu na získavanie poznatkov.

Tento dokument je prvým krokom v dvojročnom cykle, v roku 2019 bude nasledovať vypracovanie zdravotných profilov všetkých členských krajín EÚ, z ktorých vyplynú osobitné charakteristiky. Na konci bude séria diskusií v jednotlivých štátoch.

 

Fotogaléria


Tagy:
dĺžka života

27.11.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: SITA

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia