Parametre spermiogramu sa v dnešnej populácii zhoršujú, hovorí MUDr. Toporcerová z Centra asistovanej reprodukcie

04.05.2018

Až v polovici prípadov môžu za neplodnosť páru muži. Porucha tvorby spermií sa dnes považuje v rámci reprodukčnej medicíny za práve taký dôležitý dôvod neplodnosti ako ženský faktor. O mužskom faktore neplodnosti nám viac prezradila Doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., z Centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Košiciach.


Neplodnosť trápi aj mužov

Čoraz viac párov sa s túžbou o počatie vlastného dieťatka obracia na centrá asistovanej reprodukcie. Nie je to vždy chyba ženy. Až u 50 % párov, ktoré vyhľadajú odbornú pomoc pre neschopnosť spontánne otehotnieť, sa potvrdí problém v rámci vyšetrenia spermií. Znamená to, že je ľudstvo čoraz neplodnejšie? 

„Všeobecne vládne názor, že parametre spermiogramu sa v dnešnej populácii zhoršujú. Osobne si myslím, že oproti minulosti sa zhoršila plodnosť tak mužov, ako aj žien. Je to dôsledok toho, ako žijeme, ako sa stravujeme, aký vzduch dýchame a podobne,“ vysvetľuje MUDr. Toporcerová z Centra reprodukčnej medicíny Gyncare v Košiciach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boom neplodnosti

Stačí však zmeniť iba životný štýl? Podľa doktorky Toporcerovej to nie je také jednoduché.

„Nezdravé faktory z bežného ľudského života nevieme vylúčiť. Okrem toho, veľká časť párov odkladá svoje reprodukčné ciele na neskorší vek. Dnes sa máloktorá žena snaží otehotnieť do tridsiatky. Ak sa tieto faktory spoja – znížená ženská aj mužská plodnosť a odkladanie snáh o bábätko do vyšších vekových kategórií, máme tu boom neplodnosti, o ktorom sa dnes tak veľa rozpráva.“

Ako liečiť neplodnosť muža?

„Čo sa týka liečby mužského faktora neplodnosti, v prvom rade je to záležitosť andrológov – odborníkov na mužskú plodnosť. Je potrebné vylúčiť zápalové ochorenia, chronické infekcie, varikokélu, hormonálne problémy,“ radí MUDr. Toporcerová.

Dôležité je však aj zmeniť životný štýl. Zbaviť sa zlozvykov, ako je fajčenie, pitie alkoholu, eliminovať stres, dopriať si pravidelný spánok a zmeniť stravovacie návyky. Tie môžu byť často kľúčové. Lekári na zlepšenie spermiogramu odporúčajú zvýšiť príjem antioxidantov, napr. vitamínu C a E, koenzýmu Q10, zinku, selénu karnitínu či kyseliny listovej. Čo ak však ani to nepomôže?

 „Ak po niekoľkomesačnej liečbe, najčastejšie po 3 – 4 mesiacoch, nedôjde k zlepšeniu parametrov spermiogramu, zvyčajne andrológ odporučí techniky asistovanej reprodukcie.“

Aká je úspešnosť liečby?

Dobrou správou je, že aj muž s faktorom mužskej neplodnosti môže po správnej liečbe splodiť svoje vlastné dieťa. Problémy však netreba odkladať. 

„Neplodnosť je určite veľmi intímna záležitosť a niektorým párom trvá veľmi dlho, kým nájdu odvahu a prídu na vyšetrenie. V centrách asistovanej reprodukcie však pracujú profesionáli – ľudia, ktorí sa s týmito problémami dennodenne stretávajú a určite sa ich netreba báť. Je to medicínsky problém ako každý iný, liečiteľný alebo riešiteľný vo viac ako 90% prípadov, a na jeho konci stojí krásny malý nový človek, kvôli ktorému sa to absolvovať určite oplatí,“ dodáva MUDr. Toporcerová.

www.gyncare.sk

Fotogaléria

04.05.2018  |  Foto: red  |  Zdroj: PR článok

Ďalšie články

PlniElanu.sk

Diskusia