Nečakaný účinok známeho proteínu: Odzbrojuje zákerné ochorenia, pozrite sa, kde ho nájdete!

24.04.2018

Vedci zo Slovenskej akadémie vied a Viedenskej lekárskej univerzity objavili doteraz neznámu funkciu proteínu laktoferín, ktorý sa nachádza najmä v materskom mlieku.

Podľa článku, ktorý vedci opublikovali vo vedeckom časopise Journal of Biological Chemistry, by ich objav mohol byť užitočný pre vývin nových terapeutických postupov pri nádorových ochoreniach, ale aj pri liečbe lymskej boreliózy.

Čítajte viac: Kliešte už začali piť krv: MAPA najrizikovejších oblastí, sem choďte iba s repelentom!

„Spolu s kolegami z Viedenskej lekárskej univerzity sme popísali, ako sa laktoferín viaže na ľudský plazminogén a blokuje ho. Plazminogén je neaktívna forma proteázy plazmín. Tá zohráva kľúčovú úlohu pri rozpúšťaní krvných zrazenín, ale aj pri imunitných odpovediach. Ak aktivácia plazminogénu na plazmín nie je správne regulovaná, môže to viesť k patologickým procesom. Zhubné nádorové bunky alebo baktérie, ktoré spôsobujú infekčnú boreliózu, dokážu na seba naviazať ľudský plazminogén a zneužiť ho na preniknutie cez tkanivové bariéry hostiteľa. Aj preto je plazminogénový systém vhodným cieľom diagnostických a terapeutických stratégií pri rakovine a zápalových ochoreniach,“ povedal vedúci výskumu Vladimír Leksa z Ústavu molekulárnej biológie SAV.

Nachádza sa aj v slzách a moči

Laktoferín nachádzame v ľudskom materskom mlieku, ale prítomný je aj slzách, slinách či moči. Výskum Slovenskej akadémie vied a Viedenskej lekárskej univerzity naznačuje, že prostredníctvom blokovania plazminogénu laktoferín blokuje inváziu nádorových buniek a aktiváciu plazminogénu baktériou Borrelia, ktorá je pôvodcom infekčnej lymskej boreliózy.

„Naše výsledky významne prispievajú k pochopeniu mnohých antimikrobiálnych, protinádorových a imunomodulačných aktivít laktoferínu, a podčiarkujú jeho užitočnosť ako potenciálneho terapeutického nástroja,“ dodal Vladimír Leksa.

 

Fotogaléria


Tagy:
rakovina kliešť materské mlieko borelióza mliečny proteín laktoferín

24.04.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: sav

Ďalšie články

PlniElanu.sk

Diskusia