Neuveriteľné, ale je to tu! Jarnú peľovú sezónu už cítiť vo vzduchu

07.03.2018

Pomerne teplý január a začiatok februára spôsobili, že prvé jarné alergény lieska a jelša začali najmä v teplejších oblastiach Slovenska kvitnúť už v tomto období. Následné mrazy síce pribrzdili kvitnutie, ale ani silné mrazivé noci v uplynulom týždni nezastavili rozbehnutý proces kvitnutia, informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, pod ktorý spadá koordinácia peľovej informačnej služby v SR.

 

 

„Dokladom toho sú aj výsledky monitorovania výskytu peľu v ovzduší. Tohtoročný peľový monitoring sme z technicko-bezpečnostných dôvodov spúšťali oficiálne od 9. kalendárneho týždňa. Stanice v Banskej Bystrici a v Bratislave začali s monitorovaním už v 7. kalendárnom týždni. Banská Bystrica zachytila len veľmi nízke koncentrácie peľu liesky a jelše v ovzduší, no v Bratislave boli už v druhej polovici februára denné koncentrácie peľu jelše 73 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. V 9. týždni boli na celom území Slovenska extrémne nočné mrazy, ktoré spôsobili pokles denných koncentrácií peľu až na veľmi nízke hladiny. V závere týždňa, keď už denné teploty vystúpili mierne nad nulu, sme zaznamenali prudký nárast denných koncentrácií peľu v ovzduší,“ vysvetlila Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického RÚVZ.

Čítajte viac: Pozor na to, čo dávate do úst: Tieto potraviny zhoršujú jarné alergie, vyhnite sa im!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ako tiež uviedla, 4. marca monitorovacia stanica v Bratislave zachytila až 173 peľových zŕn jelše v metri kubickom vzduchu, v Banskej Bystrici v ten istý deň bolo 130 peľových zŕn liesky a 46 peľových zŕn jelše.

„Pre nasledujúce dni platí, že peľová sezóna liesky a jelše sa rozbehla na väčšine územia Slovenska, preto počas slnečných či veterných dní bez zrážok, môžeme očakávať zvýšené koncentrácie peľu v ovzduší. Pokles denných hladín bude ovplyvňovaný zrážkovou činnosťou a nočnými mrazmi,“ dodala Lafférsová.

Fotogaléria


Tagy:
peľ lieska alergia jelša

07.03.2018  |  Foto: TASR/Jozef Ďurník, Thinkstock.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

PlniElanu.sk

Diskusia