Zdravotné sestry už nebudú pracovať na hrane zákona: Rozdelia ich do troch kategórií

08.11.2017

Sestry by sa už nemali dostávať do situácií, v ktorých museli pre starostlivosť o pacienta, prekračovať svoje právomoci. Sľubuje to sesterská komora, ktorá s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR pracuje na zmene ich kompetencií.

 

Sestry podľa komory často pracovali na hrane zákona, pretože si to vyžadovala prax. Predpisovali napríklad recepty či vyberali stehy, čo vo svojich kompetenciách doteraz nemali. Po novom by mali byť sestry rozdelené do troch kategórií - základná sestra, sestra špecialistka a sestra s pokročilou praxou. Ich zaradenie do skupín i kompetencie sa budú odvíjať od stupňa dosiahnutého vzdelania.

Čítajte viac: Práca, ktorú zvládnu len najcitlivejší a najvtipnejší: VIDEO Takto bavia deti zdravotní klauni

„Legislatívny návrh komplexne upravujúci kompetencie zdravotníckych pracovníkov, teda nielen sestier, by mohol ísť do legislatívneho procesu ešte v tomto mesiaci,“ potvrdila hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová. V prípade sestier s pokročilou praxou je rezort otvorený aj diskusii o navýšení odmeňovania.

Základná sestra by mala pacienta posudzovať zo zdravotného hľadiska a hlásiť tej s pokročilou praxou. Sestra špecialistka by sa mala starať o pacientov na akútnych pracoviskách a mala by mať napríklad právo zvyšovať či znižovať dávky analgetík.

Sestry budú mať väčšiu zodpovednosť

„Sestra s pokročilou praxou by mala byť tímlíderka. Bude plánovať stratégie starostlivosti o pacientov, tiež bude môcť predpisovať vybraný zdravotnícky materiál, lieky a dietetické potraviny,“ povedala Iveta Lazorová, šéfka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Takáto sestra by mala mať päť rokov praxe a vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v odbore ošetrovateľstvo. Na Slovensku je na takýto post vhodných asi 5 000 ľudí.

Komora tvrdí, že s odstupňovanými kompetenciami sestry nemajú v úmysle znevažovať prácu lekárov. Poukazuje, že im chcú pomôcť a o vážnych prípadoch bude podľa nej stále rozhodovať lekár. Sestry však týmito zmenami budú mať väčšiu zodpovednosť ako doteraz, čo sa nie všetkým z ich radov môže páčiť, uviedla Lazorová.

Lepšie podmienky a efektívnejšie využívanie zdrojov

„Chceme zadefinovať jasný a zrozumiteľný vzťah medzi dosiahnutým vzdelaním sestry a následne tomu prislúchajúcim kompetenciám,“ komentovala zmeny v právomociach Eliášová. Rezort zdravotníctva podľa nej navrhuje lepšie podmienky pre sestry nielen v nemocniciach, ale aj v zariadeniach sociálnych služieb. Od budúceho roka tam budú môcť sestry s pokročilou praxou predpisovať napríklad plienky, podložky či náplasti, tento úkon nebude musieť robiť len obvodný lekár. „Predpokladáme aj efektívnejšie využívanie zdrojov z verejného zdravotného poistenia,“ vysvetlila Eliášová.

Komora tvrdí, že spoločnú reč našla s MZ SR aj pri optimalizácii špecializačných študijných programov v ošetrovateľstve a pôrodnej asistencii. „Z celkového počtu 13 sa nám to podarilo zredukovať na osem,“ povedal Milan Laurinc, člen Prezídia a Rady SKSaPA. MZ SR zároveň rokuje s ministerstvom školstva o motivačných štipendiách pre študentov ošetrovateľstva, pôrodnej asistencie a rádiologickej techniky, potvrdila Eliášová. „Čím chceme zatraktívniť toto štúdium,“ dodala hovorkyňa.


Tagy:
zdravotníctvo zdravotná sestra

08.11.2017  |  Foto: TASR/Erika Ďurčová  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

PlniElanu.sk

Diskusia