Osteoporóza nepatrí len k starobe: Nebezpečný dôsledok nezdravého životného štýlu

20.10.2017

Slovensko sa aj tento rok, pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy, zapojilo do aktivít medzinárodnej organizácie International Osteoporosis Foundation (IOF). Svetový deň osteoporózy si každý rok pripomíname 20. októbra a to nielen na Slovensku, ale aj vo vyše 90 krajinách sveta.


V tento deň sa dozviete  viac o prevencii, diagnostike a liečbe osteoporózy, ktorá sa nazýva aj tichý zabijak kostí. Edukačný projekt jediného výrobcu prírodného vápnika v Európe, farmaceutickej spoločnosti BIOMIN a.s., s názvom  Som stále kosť, už tri roky upozorňuje na problémy, ktoré spôsobuje osteoporóza a iné metabolické ochorenia kostí. 

Čítajte tiež: Záhadný paradox darovania krvi: Vedci objavili riziko, ktoré môže zmeniť transfúzie

Mnohí o nej nevedia

V rámci vzdelávacieho projektu Som stále kosť sa môžu záujemcovia dozvedieť všetko o rizikách a komplikáciách osteoporózy, ktorá má aj na Slovensku stúpajúcu tendenciu. Veľa ľudí si neuvedomuje, že osteoporóza je nebezpečná práve preto, že nebolí. Dozvieme sa o nej väčšinou až vtedy, keď je neskoro a utrpíme osteoporotickú zlomeninu.

Dôvodov, prečo majú Slováci a Slovenky stále horšie kosti je niekoľko. Naša populácia starne, ľudia pravidelne nešportujú a žijú pasívne. Nezdravo sa stravujú a zároveň aj predpokladajú, že osteoporóza jednoducho patrí k vyššiemu veku a k starobe. Nie je to tak. Zdravie svojich kostí si budujeme už odmalička. Budúcnosť a pevnosť našich kostí v starobe závisí od toho, ako sa budeme stravovať, športovať a správať už v mladom veku,“ vysvetľuje Dr. Ingrid Oppenbergerová zo spoločnosti.

Ako sa vyhnúť osteoporóze vo vyššom veku?

Rozvoj osteoporózy sa dá do určitej miery ovplyvniť prevenciou, správnou výživou, pohybom a najmä dostatočným príjmom prírodného vápnika spolu s vitamínmi K2 a D3. Na stránke, ktorá sa zdravým kostiam a osteoporóze venuje, somstalekost.sk, sa okrem základných informácií o osteoporóze dozviete viac o potrebe príjmu vápnika v období tehotenstva. Zistíte,  čo robiť v prípade alergií na mlieko a mliečne výrobky, prečo by ste si mali naordinovať zvýšené dávky prírodného vápnika v prípade zlomenín a získate informácie o možnostiach dopĺňania vápnika v prípade stravovacích problémov ako je anorexia bulímia, či celiakia. Na stránke nájdu návštevníci aj bezplatnú poradňu odborníka, kde sa dozvedia všetko potrebné  nielen o prírodnom vápniku vyrábaného z vaječných škrupín špeciálnou technológiou, ale aj na iné výživové doplnky, ktoré zabezpečia, aby Slovenky a Slovenky mali zdravé kosti a boli stále kosti. 

Základné informácie o osteoporóze

 • Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom ubúda množstvo kostnej hmoty a vznikajú poruchy štruktúry kostí, čím sa zvyšuje riziko zlomenín.
 • Kritickými obdobiami pre jej vznik sú najmä obdobia menopauzy a staroby.
 • Vo svete má  osteoporózou viac ako 200 miliónov ľudí, na Slovensku je to 400 tisíc ľudí.
 • Každé 3 sekundy si niekto zlomí kosť kvôli osteoporóze.
 • Každá tretia žena a každý piaty muž nad 50 rokov má skúsenosť s osteoporotickou zlomeninou.
 • Na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady.
 • Riziko fraktúry u mužov je o 27% vyššie ako riziko, že budú mať rakovinu prostaty.
 • Odhaduje sa, že do roku 2050 narastie počet zlomenín krčka bedrového kĺbu u mužov o 310% a u žien o 240%.
 • 50% ľudí, ktorí už mali jednu osteoporotickú zlomeninu, bude mať aj ďalšiu.
 • Každý rok spôsobí osteoporóza vyše 9 miliónov zlomenín kostí.
 • Zlomenina krčka stehennej kosti má až 24% úmrtnosť v prvom roku od úrazu

Zdroj informácií: International Osteoporosis Foundation a stalekost.sk

Ako sa osteoporóza prejavuje?

 • Všímať by ste si mali netypické bolesti chrbtice, ktoré sa zhoršujú pri pohybe a zaťažení.
 • Prudké bolesti  obvykle vznikajú náhle, po rýchlom pohybe, najčastejšie v oblasti dolnej hrudnej chrbtice a  krížovej chrbtice, vystreľujú smerom do brucha a dolných končatín.
 • Osteoporóza vedie aj k deformitám stavcov,  často sa prejaví  ich zlomeninou po malom úraze.
 • Príznakom môže byť aj zmenšenie výšky.
 • Chorobu  môžete ľahko odhaliť pri preventívnom denzitometrickom vyšetrení, ktoré vám prezradí,  ako pevné máte kosti. 

Osteoporóza sa týka všetkých

Na prevenciu nikdy nie je neskoro. Ideálne je, ak sa o zdravie svojich kostí začnete starať  hneď, nezáleží na tom, koľko rokov máte. Osteoporóze sa dá predchádzať. Deti by mali mať dostatok pohybu, výživy s vysokým obsahom vápnika a určite treba myslieť a pravidelne dopĺňať vitamínu D3 formou prírodného vitamínového doplnku. Kritickým obdobím  pre  vznik osteoporózy a prvé prejavy je u žien  začiatok  menopauzy a u mužov vek nad 55 rokov. Dospelí by mali k prírodnému vápniku pravidelne pridávať aj vitamín D3 a vitamín K2, ktoré pomôžu vápnik vstrebať a následne ho nasmerujú priamo do kostí a zubov a zabránia usadzovaniu vápnika do ciev a mäkkých tkanív.

6 krokov k zdravým kostiam a budúcnosti bez zlomenín

1. Pravidelne cvičte – ideálne je cvičenie s vlastnou záťažou, posilňovanie svalov a balančný tréning.

2: Doprajte si tú správnu výživu – pre kosti je najdôležitejší  vápnik a vitamíny K2 a D3 .

3. Pozor na zlozvyky  – udržujte si správnu váhu, vyhnite sa fajčeniu a nadmernému pitiu.

4: Zistite si, aké máte riziko osteoporózy - upozornite svojho lekára v prípade, ak ste už utrpeli zlomeninu, máte chorobu ovplyvňujúcu zdravie kostí, alebo užívate  lieky ovplyvňujúce kosti.

5: Otestujte sa a liečte ak je to potrebné – ak patríte k ľuďom s vysokým rizikom osteoporózy, riešte to.

Fotogaléria

20.10.2017  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: Tlačová správa

Ďalšie články

PlniElanu.sk

Diskusia