Svet už pozná držiteľov tohtoročnej Nobelovej ceny za medicínu!

02.10.2017

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu za rok 2017 získala trojica amerických vedcov Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash and Michael W. Young. Cenu dostali za svoje objavy molekulárnych mechanizmov riadiacich cirkadiánny rytmus. Oznámil to dnes v Štokholme Karolínsky inštitút.

 

Trojica vedcov spolupracovala skúmajúc, ako sa vnútorné biologické hodiny organizmov zosúlaďujú s prirodzeným cyklom noci a dňa. „S využitím vínnych mušiek ako modelového organizmu tohtoroční laureáti Nobelovej ceny izolovali gén, ktorý kontroluje normálny denný biologický rytmus. Teraz zisťujeme, že biologické hodiny fungujú podľa rovnakých princípov v bunkách iných mnohobunkových organizmov vrátane človeka,“ uviedol Nobelov výbor vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra DPA.

Čítajte viac: V noci pracujú státisíce Slovákov: Hrozí im rakovina a poškodenie DNA

Biologické hodiny človeka sú zodpovedné za reguláciu „spánkových vzorcov, stravovacieho správania, uvoľňovania hormónov, krvného tlaku a telesnej teploty“, vysvetlil Nobelov výbor. Mechanizmus vnútorných hodín pomáha vysvetliť otázky typu prečo ľudia cestujúci na dlhé vzdialenosti cez niekoľko časových pásiem často trpia „pásmovou chorobou“ a čelia aj väčšiemu riziku niektorých ochorení.

Na Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu bolo tento rok nominovaných 361 kandidátov. Tohtoročné ocenenie každej kategórie sprevádza finančná prémia vo výške deviatich miliónov švédskych korún (937 376 eur), približuje agentúra AP.

Najhodnotnejšie ocenenie na svete

Nobelovou cenou za fyziológiu alebo medicínu sa začala séria udeľovania týchto prestížnych ocenení. V utorok odovzdajú cenu za fyziku, v stredu za chémiu, v piatok za mier a v pondelok o týždeň za ekonómiu. Termín udelenia Nobelovej ceny za literatúru ešte nestanovili.

Vlaňajším laureátom Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu sa stal japonský vedec Jošinori Ósumi za objav mechanizmov autofágie. Ide o základný proces rozkladu a recyklácie bunkových zložiek.

Na základe poslednej vôle a z finančných prostriedkov významného švédskeho priemyselníka a vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela (1833-96) je od roku 1901 každoročne udeľovaná prestížna Nobelova cena za významný objav, čin alebo dielo. Táto pocta umelcom vedcom, ekonómom a mierotvorcom je všeobecne považovaná za najhodnotnejšie ocenenie na svete.

 


Tagy:
medicína Nobelova cena 2017

02.10.2017  |  Foto: TASR/AP Video: Youtube/Nobel Prize  |  Zdroj: TASR, ČTK

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia