Najčastejšie chronické ochorenie: S týmto majú deti a mládež problém!

26.03.2017

Zubný kaz je najčastejším chronickým ochorením detí a mládeže. Efektívne je možné mu predchádzať jedine dôslednou dentálnou hygienou. Upozorňuje na to aj zakladateľka dentálnej hygieny na Slovensku Eva Kovaľová pri príležitosti Svetového dňa ústneho zdravia, ktoré bolo 21. marca 2017. Práve ten každoročne zdôrazňuje význam prevencie ústneho zdravia.

Pozornosť treba podľa Kovaľovej venovať aj parodontu.

"Je dokázané, že veľa ochorení súvisí so stavom ústnej dutiny, pričom nejde len o problémy týkajúce sa chrupu. Vo väčšej miere sa týkajú parodontu, ktorému sa nevenuje dostatočná pozornosť," uviedla Kovaľová.

Zubný kaz je podľa jej slov vo vyspelých krajinách vyriešeným problémom.

"Ľudia robia všetko pre to, aby ich nepostihol. Ale nerobia všetko pre to, aby sa rovnako vyhli aj parodontitíde. V tom sme si rovní," poznamenala.

Upozorňuje aj na to, že zanedbaná dentálna hygiena má preukázateľný vplyv aj na niektoré onkologické a kardiovaskulárne ochorenia.


Môže dátum narodenia rozhodnúť o našom zdraví? Šokujúca sila ročného obdobia na zdravotný stav!


Dôležitá aj v tehotenstve

Podľa špecialistky na dentálnu hygienu Renáty Duch by sa nemala ústna hygiena zanedbávať ani v tehotenstve.

"Pokiaľ sa budúca matka nedostatočne stará o svoju ústnu hygienu už pred pôrodom, nebezpečné baktérie môžu prenikať z úst do celého tela. Do organizmu dieťaťa sa následne prenášajú plodovou vodou, prípadne po pôrode v rámci kŕmenia, keď matka olíže cumeľ alebo lyžičku," vysvetlila.

Prevencia je kľúčom k zdraviu

Odborníci sa zhodujú, že pre zdravý chrup je potrebná prevencia,  a tak by ľudia nemali podceňovať ani pravidelnú návštevu zubára. V súvislosti s prevenciou pripomínajú, že stomatológ nemá toľko času predchádzať problémom a rieši ich následky.

"No pritom stačí tak málo. Návšteva zubnej ambulancie aspoň dvakrát za rok. Zdravie máme len jedno," dodáva Kovaľová.

Čítajte tiež: Odhaľte, ako vyzerajú vajcia od chorej sliepky: Ak ich máte doma, preč s nimi!

26.03.2017  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia