Reuma nešetrí nikoho: Bude sa dať diagnostikovať za krátky čas?

Svetový deň reumatizmu pripadá už 20 rokov na Slovensku na práve tento deň.
Zdroj: thinkstock.com
2016-10-12 19:00:00

12. október je deň, ktorý už od roku 1996 patrí na celom svete pacientom s reumatoidnou artritídou. Cieľom celosvetovej kampane je povzbudiť ľudí s reumatickým ochorením, ale aj tých, ktorí im priamo pomáhajú, aby využili každú možnosť na zlepšenie a skvalitnenie života reumatikov.

Reuma je chronické zápalové ochorenie kĺbov a nie je to choroba len starých ľudí. Môže sa objaviť naozaj kedykoľvek a to aj u malých detí. Bolesť, deformity, zmeny na kĺboch, či trvalá invalidita. Aj taký je život s reumou.

Zvýšenie informovanosti o reumatických ochoreniach však môže prispieť k včasnej diagnostike a liečbe. Liga proti reumatizmu SR sa aj tento rok globálne spája s celým svetom a informuje o reume ešte viac a otvorene. Pripomeňme si, že z celosvetového čísla 350 miliónov reumatikov, sužuje táto choroba viac ako 50 000 Slovákov. V októbri bude teda, aj vďaka Lige proti reumatizmu SR, ktorá pripravila viacero podporných podujatí, počuť o reume oveľa viac.

Slávnostnú premiéru budú mať aj dve nové knižky: Zborník KROK 2014 – 2015 a zbierka pacientskych príbehov pod názvom Nálezy a straty s reumou.

Ide o jedinečnú publikáciu na Slovensku, kde sa pacienti cez vlastné príbehy vyznávajú z toho, čo im chronické ochorenie vzalo, ale aj dalo. Všetky tieto príbehy majú spoločné to, že sú písané absolútne úprimne, slová tečúce priamo zo srdca. Vo vetách cítiť hĺbku prežívaného utrpenia a bolesti, ale hlavne hlbokú vieru a vďačnosť.

Liga proti reumatizmu SR všetkou svojou činnosťou, aj touto publikáciou a mediálnou kampaňou k Svetovému dňu reumatizmu 2016, chce zvýšiť informovanosť o reumatických ochoreniach a tak prispieť k ich včasnej diagnostike a liečbe, aby reuma fatálne nedevastovala kĺby a ľudské osudy.

Aby pacienti mali rýchlu a dobrú dostupnosť lekárskej starostlivosti zo strany špecialistov reumatológov vo všetkých regiónoch na Slovensku a čakacie doby novodiagnostikovaných pacientov, resp. čakajúcich na určenie diagnózy boli promptné, nie dlhšie ako pár dní, v ideálnom prípade okamžite, keď ich pomoc akútne potrebujú. 

Ktoré reumatické choroby poznáme? 

Reumatoidná artritída (RA) je najčastejšou zápalovou reumatickou chorobou. Postihuje 0,5 až 1% populácie a 3x častejšie sa vyskytuje u žien ako mužov. Je to chronická choroba, ktorá sa prejavuje zápalom kĺbov a často aj postihnutím iných orgánov a systémov, predovšetkým pľúc, ciev, srdca, očí. Mimokĺbové príznaky a komplikácie choroby sú príčinou toho, že pri RA je prežívanie pacientov s chorobou skrátené o 5 až 7 rokov.

Príčina ochorenia nie je známa, ale pri jej vzniku zohráva dôležitú úlohu vrodená náchylnosť pre vznik choroby a niektoré faktory vonkajšieho prostredia. Vďaka najnovším vedeckým poznatkom poznáme chorobné procesy, ktoré v postihnutých tkanivách prebiehajú. Prvotná je aktivácia buniek imunitného systému, ktorá spúšťa produkciu látok nazývaných cytokíny. Tieto aktivujú ostatné bunky imunitného systému a bunky v tkanivách, podporujú zápalový proces a tým sa podieľajú na poškodzovaní tkanív.

Spondyloartritídy predstavujú skupinu príbuzných systémových zápalových ochorení pohybového ústrojenstva, ktoré postihujú chrbticu, periférne kĺby a úpony šliach, a môžu postihovať ďalšie orgány ako koža, oči a sliznicu čreva. Je pre ne typický rodinný výskyt a asociácia s antigénom HLA-B27. Od reumatoidnej artritídy sa odlišujú okrem iného hlavne neprítomnosťou sérového reumatoidného faktora (autoprotilátky typickej pre reumatoidnú artritídu).

Ankylozujúca spondylitída (AS), ľudovo nazývaná tiež Bechterevova choroba, je bolestivé, progresívne invalidizujúce zápalové ochorenie, ktorého hlavným príznakom je bolesť chrbta. AS sa vyskytuje u približne 1% populácie a zvyčajne postihuje mladých mužov a ženy vo veku nad 25 rokov, pričom mužov postihuje je dva až trikrát častejšie ako ženy.

Je spôsobená zápalom chrbtice, ktorý môže viesť k nezvratnému poškodeniu chrbtice. Obvykle začína zápalom kĺbov medzi krížovou kosťou a panvou a postupuje nahor zápalom medzistavcových kĺbov. Charakteristickým príznakom je, že nadránom v pokoji sa stuhnutosť stupňuje. Pacienti sa nadránom zobúdzajú na intenzívne bolesti v krížovej oblasti. Až u 70% pacientov, u ktorých sa vyvinie závažná AS, sa vyvinú zrasty stavcov v priebehu 10 až 15 rokov, čo významne zníži pohyblivosť chrbtice.

Psoriatická artritída (PsA) je bolestivé, progresívne invalidizujúce zápalové ochorenie. Postihuje ľudí rôzneho veku, ale najčastejšie sa vyskytuje u ľudí medzi 40-tym až 50-tym rokom života. Je to zápalové ochorenie kĺbov a často sa spája so psoriázou, chorobou spôsobujúcou červené šupinaté škvrny na pokožke. Príznaky zahŕňajú bolesť a stuhnutie kĺbov, psoriázu kože a nechtov, opuchy prstov rúk a nôh a pretrvávajúcu bolesť v miestach úponov šliach a väzov na kosti. Až u 40% pacientov sa môže vyvinúť trvalé fyzické poškodenie a deštrukcia kĺbu. Až 15% pacientov so psoriázou môže mať nediagnostikovanú psoriatickú artritídu. Psoriatická artritída sa vyvinie až u 30% pacientov so psoriázou.

Približne 20-40% pacientov neodpovedá dostatočne na aktuálne dostupnú štandardnú biologickú liečbu ankylozujúcej spondylitídy a psoriatickej artritídy, a pre týchto pacientov je nová biologická liečba, ktorá má potenciál zastaviť postup ochorenia a znížiť bolestivosť, naliehavo potrebná.

Čítajte tiež: Šokujúce dôsledky daždivého počasia: Zmeny v tele, ktoré sa vám nebudú páčiť! 

Fotogaléria

2016-10-12 19:00:00  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: Tlačová správa

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Gurman.sk

Špuntík

Diskusia