Prevratný objav vedcov: Vyvinuli konečne liek na vírus HIV?

14.09.2013

Americkí vedci úspešne vyskúšali novú vakcínu proti opičej obdobe vírusu HIV. Oznámila to televízia BBC s odvolaním sa na štúdiu publikovanú v prestížnom časopise Nature. Členovia výskumného tímu vyskúšali očkovaciu látku proti vírusu opičej imunitnej nedostatočnosti (SIV) u 16 opíc a pozitívny účinok zaznamenali u deviatich z nich.

V budúcnosti by chceli použiť podobný postup aj pri vývoji vakcíny proti ľudského vírusu HIV.

V tele nemali žiaden vírus

"Vždy je problematické hovoriť o (úplnej) eliminácii vírusu, zakaždým môže zostať nejaká bunka obsahujúca vírus. Ale vo všeobecnosti, podľa najprísnejších kritérií... nezostal v tele týchto opíc žiaden vírus," konštatoval profesor Louis Picker z Inštitútu vakcinačnej a génovej terapie Oregonskej zdravotníckej a prírodovedeckej univerzity.

Vedecký tím vyvinul očkovaciu látku proti agresívnej forme vírusu s označením SIVmac239, ktorý je až 100-krát zhubnejší než HIV. Infikované opice zvyčajne nežijú dlhšie než dva roky.  

Základom novej vakcíny je cytomegalovírus (CMV), patriaci do skupiny herpesov. Látka pri šírení v tkanivách využíva infekčnú silu CMV, ktorý po modifikácii stimuluje imunitný systém na boj proti opičej obdobe vírusu HIV.

Zlikvidoval ochorenie

Vedci zaočkovali 16 opíc druhu makak rézus a potom ich vystavili vírusu SIV. Nákaza sa v ich organizme najskôr začala šíriť, u deviatich však imunitný systém napokon zareagoval a ochorenie zlikvidoval.

Vyvinú látku vhodnú aj pre ľudí?

Vírus sa v telách týchto opíc nenašiel ani po jeden a pol až troch rokoch. Výskumníci sa v súčasnosti snažia zistiť, či je vakcínu možné použiť aj na liečenie už nakazených opíc a neskôr vyvinúť látku vhodnú aj pre ľudí infikovaných HIV.

14.09.2013  |  Foto: Photl.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Špuntík

Diskusia