Patrí káva do zdravého jedálnička? Pravda o tom, ako vplýva na brušný tuk!

15.05.2020

Chudnutie je aktuálne počas celého roka. Málokto z nás má šťastie, že si štíhlu postavu nemusí vybojovať. A mnohí sa už zamýšľali nad tým, aké miesto má v chudnutí káva. Nový výskum prichádza s novými tvrdeniami, či nám tento nápoj pomôže k štíhlejšej postave!

Často sa o nej hovorí v spojitosti s chudnutím. Isté je, že vďaka popíjaniu kávy stratíte z tela vodu, keďže odvodňuje. Hoci v dôsledku straty vody môže dôjsť k určitému optickému zoštíhleniu, príliš veľká strata tekutín je nebezpečná. Jedna štúdia však zistila, že nielen strata tekutín by mohla pomôcť k štíhlejšej postave. Úlohu v tom zohráva aj niečo iné!

Čítajte tiež: Signály, že vaše PĽÚCA kričia o pomoc: Tieto ZNAMENIA upozornia na problémy s orgánom

Zlúčeniny proti obezite

Podľa vedcov káva obsahuje zlúčeniny s vlastnosťami proti obezite, ako sa píše na eurekalert.org. Zistilo sa, že ženy, ktoré pili dve alebo tri šálky čierneho moku denne, mali o 2,8% menej telesného tuku. Konkrétne osoby vo veku od 20 do 44 rokov mali o 3,4% menej brušného tuku a 45-69-ročné, ktoré si dopriali štyri a viac šálok kofeínového nápoja denne, mali o 4,1% menej tuku. Platí to aj pre bezkofeínovú verziu nápoja. 

 „Náš výskum naznačuje, že v káve môžu byť iné bioaktívne zlúčeniny ako kofeín, ktoré regulujú hmotnosť a ktoré by sa mohli potenciálne použiť ako zlúčeniny proti obezite. Káva alebo jej iné zložky by sa pokojne mohli integrovať do stratégie zdravej výživy. Tak sa znížia chronické stavy spojené s epidémiou obezity,“ povedal vedecký autor štúdie Lee Smith z Anglie Ruskin University of East Anglia. 

Sú aj iné faktory

Ako však dodáva odborník, štúdia má určité obmedzenia. Navyše, nepredpokladá sa, že by hmotnosť človeka bola závislá od spotreby kávy. Existuje množstvo faktorov, ktoré vplývajú na pribúdajúce kilogramy vrátane stravy a pohybu. 

Zistenia boli založené na údajoch z Národného prieskumu zdravia a výživy, ktoré organizovalo Centrum pre kontrolu chorôb v USA a boli uverejnené v The Journal of Nutrition.

Fotogaléria


Tagy:
káva zdravie chudnutie kofeín tuky

15.05.2020  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka

Ďalšie články

Diskusia