Stačí 20 cigariet denne a odskáču si to vaše oči: Neskutočné, ako zlozvyk mení zrak!

24.02.2019

To, že fajčenie je neresť, ktorá spôsobuje zvýšené riziko vzniku mnohých chorôb, nie je ničím novým. Najnovšie však vedci odhalili, ako vplýva na najdôležitejší telesný orgán – oči. Neuveriteľné, ako vplýva na zrak!

Nerozlišujú farby

Fajčiari, hoci si to neuvedomujú, inak vidia, než tí, ktorí cigariet ani len nedotknú. Podľa vedcov majú obmedzenú schopnosť odlíšiť farby a taktiež nevidia kontrasty farieb a tiene tak ako nefajčiari. Štúdia zistila, že sa to deje u tých, ktorí vyfajčia denne 20 cigariet. V tom prípade musia rátať s narušeným videním a zníženou schopnosťou vidieť a rozlišovať farby!

Čítajte tiež: Silu bobkového listu odhalí oheň: Po zapálení bylinky nastanú tieto zmeny!

Toto zistenie má na svedomí štúdia, ktorú viedla Rutgers University v New Jersey. Prišla na to, že silní fajčiari nevidia toľko rozdielov medzi farbami v porovnaní s nefajčiarmi.

Zo skupiny 134 zdravých ľudí vo veku od 25 do 45 rokov 71 z nich vyfajčilo menej než 15 cigariet denne, zatiaľ čo 63 ľudí fajčilo viac ako 20 denne. Výskumníci sa pozreli na to, ako môžu účastníci vidieť úroveň kontrastu a farby pri pohľade na obrazovku. Výsledky zistili, že došlo k významným zmenám v červeno-zelenej a modro-žltej farebnej vízii u fajčiarov!

Vo väčšine prípadov sú problémy s rozpoznaním farieb genetické, ale ochorenie alebo zranenie - ako napríklad cukrovka alebo glaukóm – taktiež pôsobia na optický nerv alebo sietnicu a môžu spôsobiť stratu rozpoznania farby. 

Môžu za to toxické látky

Vedci už vedia, že vystavenie chemikáliám, ktoré sa nachádzajú v cigaretách, ako je sulfid uhličitý a styrén môže poškodiť zrak, ale existuje len málo štúdií, ktoré spájajú fajčenie s nedostatkom farebného videnia. Nový výskum, ktorý bol publikovaný v časopise Psychiatry Research, naznačuje, že fajčenie môže poškodiť krvné cievy v očiach a spôsobiť nedostatok farebného videnia.

Aby toho nebolo málo, fajčiari sú tiež dvojnásobne vystavení riziku vzniku makulárnej degenerácie súvisiacej s vekom. Ide o bežný stav, ktorý poškodzuje zrak v priebehu času.

Dr Steven Silverstein, spoluautor a riaditeľ výskumu na Rutgers University Behavioral Health Care, povedal: "Cigaretový dym pozostáva z mnohých zlúčenín, ktoré sú škodlivé pre zdravie. A to bolo spojené so znížením hrúbky vrstiev v mozgu a mozgových lézií, zahŕňajúcich oblasti ako čelný lalok, ktorý hrá úlohu v dobrovoľnom pohybe a kontrole myslenia a zníženie aktivity v oblasti mozgu, ktorá spracováva zrak. Predchádzajúce štúdie poukazujú na dlhodobé fajčenie, pretože zdvojnásobujú riziko vzniku makulárnej degenerácie súvisiacej s vekom a ide o faktor spôsobujúci žltnutie šošovky a zápal. Naše výsledky naznačujú, že nadmerné používanie cigariet alebo chronické vystavenie ich zlúčeninám ovplyvňuje vizuálnu diskrimináciu a podporuje existenciu celkového deficitu vo vizuálnom spracovaní závislosti od tabaku."

Fajčiari sú tak nielen vystavení väčšiemu riziku srdcových ochorení, infarktu a mozgovej príhody. Okrem toho, že cigarety spôsobujú rakovinu v mnohých častiach tela, vrátane pľúc, úst a hrdla, ohrozené sú aj naše oči, bez ktorých by sme nemohli normálne fungovať. 

Fotogaléria


Tagy:
cigarety fajčenie oči zrak choroby

24.02.2019  |  Foto: pixabay.com  |  Autor: © Zoznam/Janka

Ďalšie články

Diskusia