Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

TÁTO diéta vám môže pomôcť znížiť zápal v tele a zlepšiť fungovanie mozgu!

(Zdroj: GettyImages)

Diéta napodobňujúca pôst ponúka výhody pôstu bez potreby úplného vylúčenia jedla. Zvážte konzultáciu s odborníkom na výživu alebo lekárom, aby ste zistili, či je pre vás bezpečná.

Pôst, teda obdobie bez jedla, sa používa už tisícročia na náboženské, duchovné a zdravotné účely. Hippokrates, jeden z prvých lekárov, často predpisoval pôst na očistu a liečenie tela. Verí sa, že pôst prináša mnoho zdravotných benefitov - pomáha pri chudnutí, zlepšuje metabolizmus, zvyšuje citlivosť na inzulín a znižuje zápal. Diéta napodobňujúca pôst, ktorú vyvinul biogerontológ Valter Longo, imituje účinky pôstu, pričom stále umožňuje konzumáciu malých porcií jedla. Ako funguje a aké potraviny sú povolené? 

Ako to funguje?

Diéta je navrhnutá tak, aby napodobňovala účinky pôstu bez úplného vylúčenia jedla, píše sa na healthline.com. Ide o konzumáciu rastlinnej stravy po určitú dobu, zvyčajne 5 dní. Táto diéta zahŕňa nízky príjem kalórií, okolo 700 kalórií denne, nízky obsah cukrov, bielkovín a vysoký obsah nenasýtených tukov. Funguje na mesačnom cykle, čo znamená, že sa praktikuje päť dní v mesiaci.

Priebeh diéty vyzerá nasledovne: 

  • Deň 1: 1 100 kalórií, 11 % z bielkovín, 46 % z tukov, 43 % zo sacharidov.
  • Deň 2 až 5: 725 kalórií denne, 9 % z bielkovín, 44 % z tukov, 47 % zo sacharidov.

Príklady povolených potravín:

  • Zdravé tuky: olivový olej, avokádo, orechy, semienka
  • Rastlinné bielkovinové zdroje: strukoviny, šošovica, fazuľa
  • Ovocie: bobule, jablká, pomaranče, iné neškrobové ovocie
  • Celé zrná: hnedá ryža, quinoa, ovos, celozrnné výrobky
  • Bylinkové čaje bez kofeínu: harmanček, mäta, ibištek
  • Zelenina: listová zelenina, kapustovitá zelenina, paradajky, mrkva, papriky

Je  táto diéta účinná? 

Výskumy na myšiach a malých vzorkách ľudí ukazujú sľubné výsledky. U myší táto diéta chránila zdravé bunky, eliminovala poškodené bunky (vrátane rakovinových), znižovala zápal a zlepšovala celkové zdravie. U ľudí bola spojená s redukciou brušnej obezity, nižšou inzulínovou rezistenciou a pozitívnym vplyvom na imunitný systém. Diéta napodobňujúca pôst tiež ukazuje potenciál pri prevencii alebo liečbe Alzheimerovej choroby.

Dieta napodobňujúca pôst ponúka jedinečný prístup k zlepšeniu zdravia tým, že napodobňuje účinky pôstu, pričom stále poskytuje základné živiny. Aj keď je potrebný ďalší výskum, diéta ukázala potenciálne benefity, ako sú chudnutie, zníženie zápalu a zlepšenie citlivosti na inzulín. Pri správnom dodržiavaní a pod dohľadom môže byť diéta cenným nástrojom na zlepšenie celkového zdravia a pohody.

Viac o téme: DietaPostVylucenie jedla
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9