Nádej pre extrémne obéznych ľudí: Vďaka bariatrii môžu významne schudnúť

Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
2017-12-07 10:00:00

Extrémne obézni ľudia majú kratší a horší život s množstvom zdravotných komplikácií. Pomôcť im môže chirurgický zákrok na žalúdku.

Pani Jana podstúpila tzv. sleeve resekciu žalúdka, ktorá patrí medzi bariatrické chirurgické zákroky zamerané na zmenšenie objemu žalúdka, pred necelým rokom. Odvtedy už schudla 50 kíl: „Aj keď som spočiatku váhala, či do toho ísť, dnes neľutujem. Môj život je doslova ľahší. Výrazne som schudla a zlepšil sa aj môj zdravotný stav.“

Podobne ako Jana chcú schudnúť mnohí extrémne obézni ľudia, no len vlastnou vôľou to nedokážu. Ide o ľudí, ktorých  BMI je vyššie ako 40. Mnohí sú doslova závislí  na jedle. „Denne som jedla viacero porcií ťažkých jedál. Hlavne, aby bolo všetkého veľa. Samozrejme, že som si uvedomovala ako vyzerám. Vždy, keď som sa pozrela do zrkadla, chcela som s tým niečo robiť, no chuť na jedlo a výzvy žalúdka boli silnejšie. Pokiaľ žalúdok mohol, dovtedy som jedla a nič som s tým nevedela urobiť,“ spomína Jana.

Obezita zhoršuje a skracuje život

Extrémna obezita je nielen medicínskym, ale aj sociálnym a ekonomickým problémom. Svetová zdravotnícka organizácia považuje extrémnu obezitu za jedno z najzávažnejších chronických ochorení. Od roku 1980 sa výskyt obezity vo väčšine európskych krajín strojnásobil. Štatistiky nasvedčujú, že do roku 2030 bude obéznych viac ako 50 percent Európanov.[1] Vo svete zomrú takmer 3 000 000 ľudí v dôsledku extrémnej nadváhy.[2] „Ľudia s extrémnou obezitou, teda BMI nad 40,  žijú nielen menej kvalitný život, ale aj  v priemere o 10 rokov kratšie ako ľudia s normálnym BMI (18,5 – 25),“ vysvetľuje MUDr. Marek Vician, PhD. a dodáva: „Obezita je pritom aj rizikovým faktorom vzniku diabetu 2. typu,  srdcovo-cievnych ochorení a niektorých druhov rakoviny, teda ochorení, ktoré vytvárajú významný tlak na zdravotnícky a sociálny systém.“

Menší žalúdok, menšie porcie

Rovnako ako v Janinom prípade, aj pre ostatných extrémne obéznych ľudí, ktorí nedokážu schudnúť vlastnou vôľou, môže byť riešením chirurgický zákrok na žalúdku v podobe niektorej z bariatricko-metabolických metód. „Tieto operácie spočívajú v zmenšení objemu žalúdka, vďaka čomu sa obmedzí príjem živín a následne dochádza k chudnutiu. Konkrétny typ zákroku určí po konzultácii s pacientom lekár,“ vysvetľuje MUDr. Marek Vician, PhD. Zároveň však upozorňuje, že operáciou to nekončí a je potrebné, aby pacient dodržiaval predpísanú životosprávu. „Po operácii sa moje porcie výrazne zmenšili. Už nepotrebujem zjesť tri rezne, aby som sa cítila sýta. Upravila som si jedálniček a pravidelne sa hýbem. Konečne sa cítim vo svojom tele dobre. Mám väčšie sebavedomie a nehanbím sa za to, ako vyzerám. Odporúčam každému, kto trpí extrémnou obezitou, aby sa viac netrápil a obrátil sa na špecialistov,“ vyzýva ľudí s podobným osudom pani Jana.

Špecialisti v Bratislave, Trnave a Banskej Bystrici

Práve nedostatočné povedomie o možnostiach chirurgického riešenia obezity je podľa lekárov najväčšou bariérou, ktorá bráni, aby pomohli väčšiemu počtu ľudí. „V súčasnosti podstúpi niektorý z bariatricko-metabolických chirurgických zákrokov niekoľko desiatok Slovákov ročne. V susednom Česku je to 30-násobne viac ľudí. V západnej Európe ide o štandardnú metódu liečby obéznych ľudí,“ vysvetľuje MUDr. Vician a dodáva: „Máme najmodernejšie vybavenie, technológiu a vyškolených špecialistov. Som preto presvedčený, že spolu s rastúcim povedomím bude rásť aj záujem ľudí o chirurgické riešenie extrémnej obezity. Veď v konečnom dôsledku, je to len a len pre ich vlastné dobro.“

Bariatricko-metabolické chirurgické zákroky vykonávajú lekári v Bratislave (Nemocnica akad. L. Dérera – UNB, Kramáre), Trnave (FN Trnava) a Banskej Bystrici (FNsP F.D. Roosevelta).Kontakty na príslušné centrá sú dostupné na webovej stránke www.liecbaobezity.sk.

 

[1] L. Webber, D. Divajeva, T. Marsh et al, ‘The future burden of obesity-related diseases in the 53 WHO European-Region countries and the impact of effective interventions: a modelling study’, BMJ Open (2014) 4(7): http://bmjopen.bmj.com/content/4/7/e004787.full 

[2] Word Health Organization, Facts on Obesity: http://www.who.int/features/factfiles/obesity/en/ and World Health Organisation. Global Status Report on Non-Communicable Diseases 2010. 

 

Fotogaléria


Tagy:
operácia chudnutie obezita žalúdok bariatria

2017-12-07 10:00:00  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: PR článok

Ďalšie články

Feminity.sk

Gurman.sk

Diskusia