Vyzerá ako zemiak, chutí ako niečo medzi hruškou a gaštanom a v tele robí poriadok. Jicama je zabudnutý klenot z Mexika, ktorý môže podporiť trávenie, imunitu a možno aj pomôcť s chudnutím. Zistite, prečo by ste si ju mali pridať na tanier častejšie.
Čo je vlastne jicama?
Jicama je koreňová zelenina s hnedou šupkou a bielou, šťavnatou dužinou. V tropických oblastiach sveta je známa už stáročia, no u nás si svoje miesto ešte len hľadá. Chuťou pripomína vodný gaštan alebo jemne sladký zemiak. A okrem výbornej chuti má aj prekvapivo priaznivý výživový profil.
1. Výživová bomba
Jedna šálka jicamy obsahuje len 49 kalórií, no zároveň až 6,4 gramu vlákniny a tretinu odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Okrem toho obsahuje železo, horčík, draslík, kyselinu listovú a antioxidanty. Skvelý pomer výživy k energetickej hodnote robí z jicamy ideálnu voľbu pre ľudí, ktorí chcú jesť ľahko, ale výživne.
2. Nabité antioxidantmi
Jicama obsahuje vitamín C, E, selén a betakarotén, silné antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením a pomáhajú spomaliť starnutie organizmu. Znižujú riziko cukrovky, srdcovo-cievnych chorôb a dokonca aj niektorých typov rakoviny. Antioxidanty zohrávajú dôležitú úlohu aj v zdraví kože a imunitného systému.
3. Srdce ju miluje
Vysoký obsah vlákniny pomáha znižovať hladinu LDL cholesterolu a krvný tlak. Pravidelná konzumácia jicamy môže znížiť riziko infarktu aj mozgovej príhody. Štúdie dokonca naznačujú, že jicama šťava môže pomáhať pri prevencii krvných zrazenín.
4. Trávenie ako hodinky
Vláknina v jicame podporuje prirodzené pohyby čriev, čím zlepšuje vyprázdňovanie a pomáha pri zápche. Obsahuje aj inulín – špeciálny typ vlákniny, ktorý pôsobí prebioticky. Znamená to, že slúži ako potrava pre prospešné črevné baktérie, ktoré sa starajú o zdravie tráviaceho traktu.
5. Výživa pre dobré baktérie
Jicama je výborný zdroj prebiotickej vlákniny. Tá podporuje rast "dobrých" baktérií v črevách, čo prospieva imunite, tráveniu, nálade aj hmotnosti. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že jicama môže pomáhať pri kontrole hladiny cukru v krvi a znižovaní zápalu.
6. Pomocník pri prevencii rakoviny?
Rastlina obsahuje látku rotenón – prírodnú zlúčeninu, ktorá má v určitých formách potenciálne protirakovinové účinky. Hoci čistý rotenón môže byť vo vysokých dávkach toxický, niektoré jeho upravené formy sa v súčasnosti skúmajú ako možný podporný prostriedok pri liečbe rakoviny prsníka alebo pečene.
7. Podpora pri chudnutí
Vysoký obsah vlákniny, nízky glykemický index a minimum kalórií! To je kombinácia, ktorá pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi a znižuje chuť na sladké. Jicama zasýti, ale nezaťaží. Niektoré štúdie u zvierat dokonca ukazujú, že môže zlepšiť citlivosť na inzulín a podporiť metabolizmus
8. Neskutočne všestranná
Chuťou pripomína niečo medzi hruškou, zemiakom a vodným gaštanom. Môžete ju jesť surovú, nakrájanú do šalátu, oblanšírovať, ugrilovať, pridať do stir-fry jedál alebo použiť ako chrumkavý snack s hummusom či guacamole. Pokojne ju skombinujte s ovocím, limetkovou šťavou a čili – exotika, ktorá si získa aj slovenské chuťové poháriky.
Na čo si dať pozor?
Jicama nie je laxatívum, no jej vysoký obsah vlákniny môže pri nadmernej konzumácii spôsobiť plynatosť či mierne kŕče, najmä ak nie ste zvyknutí na veľa vlákniny.
Toxická látka rotenón sa nachádza najmä v semenách, nie v dužine, ktorú bežne konzumujeme. Jadro (biela časť) je bezpečné.
Mexický poklad, ktorý si zaslúži miesto aj vo vašej kuchyni
Jicama je chutná, výživná, ľahko dostupná a skutočne prospešná zelenina. Ak túžite po krajšej pokožke, zdravšom čreve, lepšom trávení či podpore imunity, je to skvelá voľba. A ak ste ju ešte neochutnali, teraz je ten správny čas.
{{ poll.thanks }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }} Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}