Prospieva pokožke, vlasom a celkovej pohode. Amla, teda indický egreš, je nabitá zdravotnými výhodami. Je to vďaka základným vitamínom a antioxidantov, ktoré obsahuje.
Aj Ayurveda, staroveká indická liečebná prax, zahŕňa amlu v mnohých svojich liekoch kvôli jej priaznivým liečivým vlastnostiam. Prospieva srdcu, tráveniu, koži aj celkovému zdraviu. Treba si však dať aj pozor. Nadmerná konzumácia môže viesť k problémom. Niektoré z vedľajších účinkov amly zahŕňajú dehydratáciu či kožné problémy.
Kto by nemal konzumovať amlu?
Zatiaľ, čo jedenie amly je vo všeobecnosti bezpečné, nadmerná konzumácia môže byť nebezpečná. Vedľajšie účinky môžu byť rizikové pre ľudí s nasledujúcimi stavmi:
1. Hypotenzia
Amla je známa tým, že pomáha pri hypertenzii, znižuje a udržiava krvný tlak v norme. „No v prípade, že trpíte hypotenziou, čiže nízkym krvným tlakom, je vhodné vyhnúť sa nadmernej konzumácii amly a vsadiť radšej na cvičenie, aby ste si ho zvýšili,“ konštatovala pre magazín Health Shots dietologička Archana Batraová.
2. Hypoglykémia
Surová amla je tiež známa svojimi prospešnými vlastnosťami ako domáci liek na reguláciu cukrovky. „Je naplnená vlákninou, ktorá dokáže absorbovať prebytočný cukor,“ tvrdí odborníčka. Ako však uviedla, ak človek trpí hypoglykémiou, teda nízkou hladinou cukru, mal by sa indickému egrešu vyhnúť, pretože by ju mohla znížiť na extrémne nízku úroveň.
3. Problémy so srdcom
Indický egreš môže interagovať s niektorými liekmi. Takže ľudia, ktorí trpia srdcovými chorobami, sa musia o konzumácii amly poradiť so svojím lekárom.
Ďalšie vedľajšie účinky amla
1. Vyvoláva reflux
Toto ovocie je bohaté na vitamín C a je skvelým zdrojom kyseliny askorbovej. Keďže chutí kyslo, môže vyvolať kyslosť a spôsobiť podráždenie žalúdka u ľudí, ktorí mali v minulosti problémy s prekyslením.
2. Problémy s vyprázdňovaním
Indický egreš je známy liek na zápchu vďaka svojmu bohatému obsahu vlákniny. Napriek tomu môže nadmerná konzumácia spôsobiť stvrdnutie stolice. Obsahuje totiž vysoké množstvo tanínov. Tie môžu vysušiť črevá, čo vedie k zápche.
3. Môže dôjsť k dehydratácii
Jedným z hlavných vedľajších účinkov amla je, že môže spôsobiť dehydratáciu. Má totiž diuretické vlastnosti a zvyšuje produkciu moču v tele.
4. Kožné problémy
Indický egreš je diuretikum, čo znamená, že pomáha pri odstraňovaní toxínov a odpadu z tela. Ak sa však táto strata vody nedoplní, dehydratácia môže viesť k strate lesku pokožky, čo spôsobí jej suchosť a predčasné starnutie.
5. Vypadávanie vlasov
Nadmerná konzumácia amly podporuje suchosť pokožky hlavy, vypadávanie vlasov, svrbenie aj tvorbu lupín. Je totiž bohatá na triesloviny, ktoré majú adstringentné vlastnosti.
Ako bezpečne konzumovať amlu?
Amla je veľmi prospešné jedlo, ak sa užíva opatrne a s mierou. „Ak bude jesť len 1 až 2 indické egreše denne, získate z nich len výhody,“ tvrdí dietologička.
Výhody indického egreša
- má protizápalové účinky
- zmierňuje kožné infekcie
- lieči chronický kašeľ, astmu
- zastavuje krvácanie
- reguluje cukor v krvi
- udržuje srdce v zdraví
- pomáha pri chudnutí
- podporuje plodnosť