Piatok4. október 2024, meniny má František, zajtra Viera

TOTO ste o slivkách nevedeli: A po prečítaní ich začnete jesť oveľa viac

(Zdroj: GettyImages)

Slivky sú plody listnatého stromu, ktorý patrí do čeľade ružovitých. Predpokladá sa, že plody, ktoré v súčasnosti poznáme, boli v Európe objavené pred 2 000 rokmi a pochádzajú z oblasti blízko Kaspického mora, v súčasnosti sa vo veľkom pestujú po celom svete.

V Európe je najrozšírenejšia slivka domáca (Prunus domestica). Plody slivky majú oválny tvar, modrú až modrofialovú šupku, dužinu zrelej slivky žltej, zelenej, ružovej, oranžovej alebo dúhovej farby a kôstku. Na svojich sociálnych sieťach o tom informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hl. m.

Jedlo i liek

Navonok celkom obyčajné ovocie, ktoré by nemalo chýbať v našom jedálničku, v kuchyni, ale aj ako vhodný liek. Slivky dokážu rýchlo utíšiť pocit hladu, preto sú vhodné aj ako zdravá desiata alebo olovrant.

Slivky sú nielen chuťovo výborné, ale sú taktiež i bohatým zdrojom zdraviu prospešných živín. "Obsahujú pre zdravie dôležité vitamíny, ako napríklad vitamín C a vitamíny skupiny B. Z minerálov obsahujú napríklad draslík, horčík či fosfor. Obsahujú aj vlákninu, ktorá prispieva k udržaniu správnej činnosti čriev a pomáha pôsobiť preventívne proti zápche. Slivky navyše taktiež obsahujú sorbitol, ktorý má laxatívne účinky, čím slivky taktiež pomáhajú pri zápche," povedala MUDr. Šranková z Poradne zdravia RUVZ BA.

Slivky taktiež obsahujú i rôzne fytochemikálie, ako napríklad antokyány. "Antokyány sú pigmenty, ktoré sú koncentrované najmä v šupke sliviek a zabezpečujú jej tmavé sfarbenie. Antokyány majú antioxidačné vlastnosti," doplnila odborníčka. Slivky obsahujú taktiež pigmenty patriace ku karotenoidom, ako napríklad β-karotén, nazývaný aj provitamín vitamínu A, ktorý slúži na výrobu vitamínu A.

Sú pripravené na konzumáciu?

Zrelé čerstvé slivky by mali byť na dotyk mierne poddajné, nie tvrdé ani príliš mäkké. Dobré je ich skladovať v chladničke. Tie, ktoré sú tvrdšie, možno nechať dozrieť v papierovom vrecúšku pri izbovej teplote. Spotrebovať je ich potrebné v priebehu niekoľkých dní.

Slivky sú výborné nielen konzumované samostatne, ale napríklad pridané do koláčov, ovocných šalátov, je možné z nich pripraviť šťavy, sú vhodné aj na konzervovanie, výrobu džemov či destilátov. Výborné sú aj sušené. Kto má rád jogurt, môže si z nich pripraviť chutné raňajky.

A na záver pár pikošiek

Čerstvé aj sušené slivky môžu byť využívané aj ako prírodné preháňadlo.

V Japonsku je február mesiacom slivky - kvety môžeš vidieť na každom kroku.

Slivka je ovocím, ktoré má celosvetovo najviac druhov plodov.

Viac o téme: SlivkyZapchaPrehanadlo
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9