Piatok4. október 2024, meniny má František, zajtra Viera

POZOR, tejto superpotravine by ste sa mali v istých prípadoch vyhnúť!

(Zdroj: GettyImages)

Obsahuje vysoké množstvo bielkovín, esenciálnych mastných kyselín a antioxidantov. Je naplnená minerálmi ako sú železo, meď a zinok, vitamínmi A, E a B komplex. Hoci sa spirulina pokladá za superpotravinu, jej konzumácia nie je vhodná pre každého.

Spirulina je riasa, ktorá rastie v púštnych oblastiach a na miestach, kde je voda zásaditá. Civilizácie ako Aztékovia a Inkovia konzumovali túto látku už od staroveku. Už vtedy poznali jej zdravotné prínosy. Dnes je dostupná vo forme tabletiek, prášku, kapsúl a tekutiny. Aké sú jej výhody?

- antioxidačné
- antivírusové
- protizápalové
- protirakovinové
- zadržiava ťažké kovy
- reguluje hladinu glukózy
- znižuje cholesterol v krvi
- podporuje imunitu
- zlepšuje stav pokožky, nechtov a vlasov
- chráni mozog
- zlepšuje stav pamäte

Možné vedľajšie účinky spiruliny

Hoci je tento doplnok stravy pre väčšinu ľudí bezpečný, v niektorých špecifických prípadoch je najlepšie sa mu vyhnúť, píše sa na steptohealth.com. Kto by si mal dať na ňu pozor?

1. Ľudia s poruchami krvácania

Spirulina má antikoagulačný účinok. Spomaľuje to činnosť krvných doštičiek, ktoré blokujú rany v cievach, takže človek môže mať problém so zastavením krvácania. Vyhnúť by sa jej mali tí, ktorí užívajú lieky na fibriláciu predsiení alebo mŕtvicu. U pacientov s poruchami krvácania sa môže zintenzívniť výskyt modrín a silné krvácanie, ak užívajú spirulinu.

2. Tehotné a dojčiace ženy

Neexistujú presné údaje o účinkoch tohto doplnku počas tehotenstva. Riasy však môžu byť kontaminované toxínmi alebo kovmi. Otrava nimi môže postihnúť viacero orgánov. Najmä mozog, obličky a červené krvinky sú náchylné na hromadenie toxínov.

3. Pacienti s autoimunitnými ochoreniami

Užívanie spiruliny posilňuje imunitný systém. Avšak v niektorých prípadoch ako je roztrúsená skleróza, lupus či reumatoidná artritída jej užívanie môže tento účinok zosilniť a tým zhoršiť tieto diagnózy.

4. Alergie

Podľa niektorých štúdií môže spirulina spôsobiť alergickú reakciu. Na pozore by sa mali mať tí, ktorí trpia potravinovými alergiami. Objaviť sa môže u nich žihľavka, vyrážka aj opuch.

5. Pacienti s fenylketonúriou

Fenylketonúria je dedičné ochorenie, ktoré má v bežnej populácii nízky výskyt. U pacientov dochádza k zmene metabolizmu aminokyseliny nazývanej fenylalanín. Konzumácia produktov, ktoré túto látku obsahujú, ako sú napríklad riasy, môže ich stav zhoršiť.

Čo by ste mali ešte vedieť

Aby bolo jasné, spirulina je potravina, ktorá sa používa ako doplnok a nie ako liek. Jej konzumácia v primeraných dávkach je bezpečná pre väčšinu ľudí. V niektorých konkrétnych prípadoch sa však môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. Môžu zahŕňať kožnú vyrážku, svrbenie, smäd, zápchu, bolesť žalúdka a závrat.

Viac o téme: RiasaSpirulina
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9